PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Wzrost wartości inwestycji w nieruchomości komercyjne w regionie

  • Autor: propertynews.pl
  • 16 sty 2014 12:25

Wzrost wartości inwestycji w nieruchomości komercyjne w regionie

Ponad 10 mld euro wyniósł w 2013 roku łączny wolumen transakcji inwestycyjnych w Europie Środkowo-Wschodniej - podają eksperci CBRE. Kwota ta jest o 31 proc. wyższa od wyniku z 2012 roku. Oznacza to, że ubiegły rok był drugim najlepszym rokiem na rynku inwestycji w nieruchomości komercyjne w tym regionie od roku 2008.

REKLAMA

Jak wynika z raportu CBRE, motorami rynku inwestycyjnego w Europie Środkowo-Wschodniej, tak jak w ubiegłych latach, są Rosja i Polska. Zawarto tu transakcje, o łącznej wartości ponad 80 proc. całkowitego wolumenu w regionie. Na rynku polskim w 2013 roku wartość transakcji była wyższa od oczekiwań i wyniosła 2,97 mld euro. Oznacza to wzrost o 10 proc. w porównaniu do 2012 roku i pozwala uznać ubiegły rok za najlepszy od roku 2008. Wyniki w Rosji okazały się wyjątkowo dobre - odnotowano tam wzrost o 40 proc. w stosunku rocznym, a wolumen transakcji osiągnął 5,2 mld euro.

- Ubiegły rok okazał się jednym z najlepszych od czasów kryzysu finansowego pod względem aktywności inwestorów sektorze nieruchomości komercyjnych w Europie Środkowo-Wschodniej. Z punktu widzenia międzynarodowych inwestorów Polska pozostaje najciekawszym rynkiem w tym regionie. Podobnie jak w ubiegłych latach widzimy, że osiągane wolumeny są wynikiem dużych transakcji, takich jak nabycie centrum handlowego Silesia City Centre zakupionego przez Allianz/ECE, Galerii Kazimierz zakupionej przez Invesco oraz portfela handlowego Charter Hall portfolio nabytego przez Tristan Capital Partners. Naszym zdaniem taki trend będzie widoczny także w 2014 roku - powiedział Mike Atwell, starszy dyrektor kierujący Działem Rynków Kapitałowych CBRE w Europie Środkowo Wschodniej.

Rynek czeski zanotował aż 68 proc. wzrostu aktywności rok do roku, do kwoty 1,02 mld euro. Spowodowane było to poprawiającą się koniunkturą oraz zawarciem kilku pokaźnych transakcji. Wyraźnym trendem w Europie Środkowo-Wschodniej jest rosnąca aktywność inwestorów na rynku nieruchomości komercyjnych w krajach, które w ubiegłych latach nie cieszyły się zainteresowaniem. Od początku 2013 roku wolumen transakcji rósł wyraźnie w Rumunii, osiągając na koniec roku kwotę 229 mln euro oraz na Węgrzech, gdzie rok zakończył się wynikiem 225 mln euro.

- Polityka oszczędności, którą na przestrzeni ostatnich kilka lat wdrażały państwa Europy Środkowo-Wschodniej zaowocowała lepszymi perspektywami gospodarczymi na nadchodzący rok. Choć w krótkim okresie niepokojąca jest niestabilna sytuacja polityczna na rynkach uznawanych za peryferyjne, to zasadniczo wśród inwestorów panuje pozytywne nastawienie i wielu z nich uważa, że rynki te mają potencjał. - powiedział Jos Tromp, szef Działu Badań i Doradztwa w CBRE w Europie Środkowo-Wschodniej.

 


 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA