PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Zmiana nastrojów inwestycyjnych na rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce - raport

  • Autor: Propertynews.pl
  • 10 wrz 2012 11:54

Zmiana nastrojów inwestycyjnych na rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce - raport

Na rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce odczuwalna jest zmiana nastrojów inwestycyjnych - wynika z raportu Marketbeat Polska - Jesień 2012. Przyszłość zależy także od sytuacji na światowych rynkach finansowych - z racji dużej obecności zagranicznych inwestorów.

REKLAMA

W pierwszej połowie 2012 roku wartość transakcji inwestycyjnych wyniosła 946 mln euro. Jest to, według analityków Cushman & Wakefield, poziom podobny do ubiegłorocznego.

Według wartości transakcji w Polsce największy obrót zanotowano w sektorze obiektów handlowych (57 proc.) oraz biur (31 proc.). 12 proc. wartości transakcji przypada na magazyny.

Szczególnie ważna dla Polski jest sytuacja na globalnych rynkach finansowych. Na polskim rynku dominują zagraniczni inwestorzy, którzy uzależniają dalsze inwestycje w kraju od sytuacji w innych regionach świata.

Raport Marketbeat Polska przewiduje pozytywny okres dla nieruchomości biurowych. Rośnie liczba transakcji najmu, w najbliższym czasie wzrośnie także podaż powierzchni biurowych. Szczególnie dobra sytuacja panuje w Warzsawie - rośnie podaż i popyt, a czynsze utrzymują się na stabilnym poziomie. W pozostałych częściach kraju rośnie popyt, a co najważniejsze, spada liczba pustostanów.

W nieruchomościach handlowych wzrosła podaż powierzchni. Obecnie w budowie jest 800 tys. mkw. obiektów, a inwestorzy planują kolejne 600 tys. mkw. W I połowie roku największą transakcją był zakup Złotych Tarasów przez Unibal-Rodamco. Wartość transakcji to 475 mln euro. Zdaniem analityków Cushman & Wakefield w pierwszym półroczu odnotowano spadek ilości transakcj. To oznacza pogorszenie nastrojów inwestorów.

Nieco gorsza sytuacja panuje na rynku magazynowym. Wolumen zawartych umów spadł w stosunku do poprzedniego roku. Wzrosła jednak podaż i spadł poziom pustostanów. Według analityków Cushman & Wakefield w najbliższych latach rynek magazynowy będzie rozwijał się szczególnie we wschodniej Polsce.

Rynek nieruchomości hotelowych ma się, zdaniem analityków Cushman & Wakefield, bardzo dobrze. Poprawia się koniunktura, rośnie liczba zagranicznych turystów i noclegów udzielonych przez hotele. W pierwszej połowie roku otworzyły się 92 skategoryzowane obiekty. Rośnie także zainteresowanie polskim rynkiem ze strony zagranicznych sieci hotelowych.

- W drugiej połowie roku kondycja rynku inwestycyjnego będzie silnie uzależniona od obranej strategii wyjścia z kryzysu strefy euro. Ze względu na niepewną sytuację na międzynarodowych rynkach finansowych priorytetem instytucji finansowych będzie przede wszystkim ochrona kapitału oraz utrzymanie jego wysokiej płynności, gwarantującej elastyczność działania na wypadek zmiany warunków rynkowych. O ile rentowność inwestycji w nieruchomości jest wyraźnie wyższa niż np. w obligacje najsilniejszych gospodarek strefy euro, o tyle ich relatywnie niska płynność powstrzymuje kupujących od inwestycji - mówi Wojciech Pisz, dyrektor grupy rynków kapitałowych z firmy Cushman & Wakefield.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • bodziu 2012-09-24 11:21:36
    Nastroje są pozytywne, a liczba zawieranych transakcji stale rośnie, więc można tylko czekać na kolejne wydarzenia rynkowe. Po cenach jakie proponuje Jartom za swoje nieruchomości wnioskuje, że możemy się spodziewać kolejnych dużych transakcji na polskim rynku.


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA