PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Znaczący wzrost podaży powierzchni biurowej na rynkach regionalnych - raport Knight Frank

  • Autor: propertynews.pl
  • 08 lis 2013 14:00

Znaczący wzrost podaży powierzchni biurowej na rynkach regionalnych - raport Knight Frank

W III kwartale br. na rynkach regionalnych ukończono realizację ponad 57.000 mkw. nowych biur, co w porównaniu z poprzednim stanowi ponad 70-procentowy wzrost. W budowie pozostaje rekordowa podaż 392.600 mkw., nienotowana od 2008 roku. Większość tej powierzchni ma trafić na rynek już w 2014 roku - wynika z badań firmy Knight Frank.

REKLAMA

Dział Badań Rynku Knight Frank podsumował III kwartał na regionalnych rynkach biurowych. -  Okres ten upłynął na największych regionalnych rynkach biurowych pod znakiem wysokiej dynamiki podaży, przejawiającej się zarówno znaczącym wolumenem nowo zrealizowanych inwestycji, jak również rozpoczynanych projektów biurowych. Według naszych szacunków na sześciu największych rynkach biurowych w Polsce ukończono w tym kwartale realizację ponad 57.000 mkw. nowych biur, co w porównaniu z poprzednim kwartałem stanowi ponad 70.proc. wzrost. Co więcej, w budowie pozostaje rekordowa podaż 392.600 mkw., nienotowana od 2008 roku. Większość tej powierzchni ma trafić na rynek już w 2014 roku - komentuje Małgorzata Liszewska, starszy konsultant w Dziale Badań Rynku firmy Knight Frank.

Eksperci Knight Frank twierdzą, że mimo około 25-procentowego poziomu wynajęcia powierzchni w budowie, zjawisko czasowej nadpodaży po oddaniu do użytkowania nowych projektów wydaje się być nieuniknione. - Na większości rynków będziemy obserwować znaczący wzrost poziomu pustostanów. Wobec zwiększonej dostępności gotowych powierzchni do wynajęcia część deweloperów planujących nowe inwestycje, w szczególności tych uzależnionych od finansowania bankowego, prawdopodobnie zdecyduje się wstrzymać ich rozpoczęcie do czasu wchłonięcia nadmiaru podaży - mówi Małgorzata Liszewska.

W minionym kwartale na największych rynkach regionalnych wynajęto łącznie około 75.200 mkw. powierzchni. Stanowi to 12-procentowy spadek w porównaniu z poprzednim kwartałem, nadal jednak znacznie przewyższa średni kwartalny popyt zaobserwowany w miastach regionalnych w ostatnich 5 latach (o ok. 18 proc.). - Utrzymująca się wysoka aktywność na rynku najmu zdaje się potwierdzać optymistyczne nastroje w branży, choć okres popytowego boomu z 2012 roku prawdopodobnie mamy już za sobą - dodaje Małgorzata Liszewska.

III kw. 2013 roku był okresem ponadprzeciętnej aktywności inwestycyjnej poza Warszawą. Obserwowany w ostatnim czasie wzrost zainteresowania inwestorów rynkami regionalnymi jest konsekwencją podaży nowoczesnych projektów biurowych o wysokim stopniu wynajęcia jeszcze na etapie budowy. Całkowity wolumen transakcji zawartych od lipca do września na rynkach regionalnych sięgnął 117,7 mln euro (44 proc. wartości wszystkich transakcji biurowych w III kw. 2013 roku) przewyższając znacząco wartości odnotowane w poprzednich dwóch kwartałach.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA