PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Andrzej Czerwiński ministrem skarbu

  • wnp.pl
  • 15 cze 2015 17:30

Człowiek dobrze znany w energetyce - tak premier Ewa Kopacz przedstawiła nowego ministra skarbu Andrzeja Czerwińskiego. Zastąpi on na stanowisku szefa MSP Włodzimierza Karpińskiego, który w zeszłym tygodniu podał się do dymisji.

REKLAMA

Premier Ewa Kopacz przedstawiła także pozostałe nominacje. Dorota Niedziela została wiceministrem środowiska, Anna Nemś - wiceministrem gospodarki, Marek Biernacki będzie koordynatorem ds. służb specjalnych, natomiast ministrem sportu i turystyki został Adam Korol.

Zmiany w rządzie to następstwo tzw. afery podsłuchowej. Okazało się, że członkowie rządu Ewy Kopacz byli podsłuchiwani i nagrywani w jednej z warszawskich restauracji. Kilka dni temu zapisy podsłuchów przedostały się do opinii publicznej.

Kim jest nowy szef skarbu?

Andrzej Czerwiński urodził się w 1954 w Nowym Sączu. Poseł na Sejm IV, V i VI kadencji.

W 1979 ukończył studia na Wydziale Elektrotechniki, Automatyki i Elektroniki Akademii Górniczo Hutniczej w Krakowie (magister inżynier elektryk). Odbył następujące studia i kursy podyplomowe: Pensylwania - administracja publiczna - rozwój regionalny, Salzburg - przedsiębiorcze miasta, Kopenhaga - rozwój demokracji lokalnych, Akademia Ekonomiczna w Krakowie - organizacja i zarządzanie. W latach 1979 -1989 pracował w Zakładzie Energetycznym Kraków Rejon w Nowym Sączu, następnie przez cztery lata prowadził własną firmę.

W 1993 został przewodniczącym zarządu wojewódzkiego Kongresu Liberalno-Demokratycznego. W 1994 objął to samo stanowisko w Unii Wolności. W latach 1994 - 2001 pełnił funkcję prezydenta miasta Nowego Sącza, zasiadał też w Radzie Miasta. W tym okresie współtworzył również Związek Powiatów Polskich. Był także członkiem Komitetu Wykonawczego Rady Gmin i Regionów Europejskich (CEMR).Od 2001 roku z ramienia Platformy Obywatelskiej jest posłem na Sejm RP. Specjalizuje się w dziedzinie energetyki oraz gospodarki.

W bieżącej kadencji Sejmu pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Komisji Gospodarki oraz przewodniczącego Parlamentarnego Zespołu ds. Energetyki. Obecnie jest szefem Komisji Nadzwyczajnej do spraw energetyki i surowców energetycznych.

Głównym efektem prac tych gremiów jest szereg kluczowych zmian zmierzających do stworzenia w Polsce konkurencyjnego rynku energii. Należą do nich ustawa o obowiązku sprzedaży energii na giełdach energii oraz ustawa o efektywności energetycznej. Obecnie Andrzej Czerwiński przewodzi pracom nad tzw. "trójpakiem", czyli ustawą Prawo Energetyczne dotyczące elektroenergetyki i ciepłownictwa, Prawo Gazowe oraz ustawą o Odnawialnych Źródłach Energii. Andrzej Czerwiński jest także członkiem Komisji do Spraw Unii Europejskiej. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA