PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków zostaje w ratuszu, ale bez konserwatora

  • Autor: PAP
  • 25 paź 2017 17:38

Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków zostaje w ratuszu, ale bez konserwatora Fot. Fotolia

Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków pozostaje w ratuszu, choć od listopada działać będzie bez stołecznego konserwatora, ponieważ jego kompetencje przejmuje Mazowiecki Konserwator Zabytków - poinformował dotychczasowy stołeczny konserwator zabytków Michał Krasucki.

REKLAMA

"Bilans kilkunastu lat działania Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków w ratuszu jest pozytywny. Przysłużyliśmy się warszawskim zabytkom. Zaryzykowałbym stwierdzenie, że ich stan jest lepszy niż kilkanaście lat temu" - powiedział wiceprezydent Warszawy Włodzimierz Paszyński, podsumowując 14 lat działalności stołecznego konserwatora.

Zapewnił, że Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków będzie nadal działało w tych granicach, w których to działanie będzie możliwe. "Nie zrezygnujemy z niezbędnych naszym zdaniem zadań. (...) Za kilka dni całą odpowiedzialność za ochronę stołecznych zabytków przejmuje wojewoda mazowiecki. Bierze na siebie uzgadnianie warunków zabudowy, pozwoleń na budowę - cała odpowiedzialność spada na wojewodę mazowieckiego" - podkreślił Paszyński.

Michał Krasucki, dotychczasowy stołeczny konserwator zabytków, zapowiedział, że jednostka pod nazwą Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków zostaje w ratuszu utrzymana, choć działać będzie bez Stołecznego Konserwatora Zabytków. "Ta nazwa jest na tyle związana z naszym dorobkiem, że chcemy ją utrzymać" - mówił Krasucki. "Ponieważ odchodzi nam dość duży zakres obowiązków, zespół zostanie zmniejszony, choć teraz nie mogę jeszcze podać, w jakim wymiarze. Będziemy starać się przenieść tych pracowników do innych zadań, także związanych z ochroną zabytków. Obecnie w biurze pracuje 47 osób" - dodał.

Jak powiedział Krasucki, do najważniejszych zadań Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków w nowym kształcie należeć będzie przyznawanie dotacji nie tylko, jak dotychczas, dla zabytków ujętych w rejestrze zabytków, ale także w Gminnym Rejestrze Zabytków, co oznacza, że liczba podmiotów korzystających z dotacji Ratusza zwiększy się z 2 tys. do 12 tysięcy. Do zadań biura należeć też będzie weryfikacja i waloryzacja gminnej ewidencji zabytków oraz tworzenie na terenie stolicy parków kulturowych - formy ochrony konserwatorskiej, która pozwala na lepszą kontrolę nad przestrzenią zabytkową. W Warszawie istnieje obecnie tylko jeden park kulturowy - wilanowski. "Chcemy powołać kolejne, a przy okazji wprowadzić lepsze mechanizmy nadzoru i kontroli tego, co się na terenie takich parków dzieje" - mówił Krasucki.

  • 1
  • 2

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA