PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Majątek głównego udziałowca Jeronimo Martins mniejszy o 600 mln euro

  • Autor: PAP
  • 06 sie 2014 17:42

Majątek głównego udziałowca Jeronimo Martins mniejszy o 600 mln euro

Alexandre Soares dos Santos, prezes głównego udziałowca grupy Jeronimo Martins (JM), kontrolującej sieć dyskontów Biedronka, stracił w ub.r. 600 mln euro. Pomimo utraty ponad 25 proc. wartości majątku utrzymał drugą pozycję w rankingu najbogatszych Portugalczyków.

REKLAMA

W zestawieniu przygotowanym przez lizboński miesięcznik "Exame" wartość fortuny Soaresa dos Santosa wyceniono na 1,63 mld euro, czyli o 600 mln mniej niż przed rokiem. Podobnie jak w poprzednim rankingu także i tym razem na pozycji najbogatszego Portugalczyka uplasował się Americo Amorim. Przedsiębiorca inwestujący w sektorze energetycznym i bankowym stracił w ub.r. 26,7 proc. swego majątku. Aktualnie wyceniany jest on na 3,3 mld euro.

Blisko 80-letni Alexandre Soares dos Santos, który do grudnia ub.r., przez ponad 45 lat stał na czele Jeronimo Martins, nadal kieruje głównym udziałowcem tej grupy - spółką Sociedade Manuel dos Santos SGPS. Posiada ona 56,1 proc. udziałów w grupie JM, której nowym prezesem został z końcem ub.r. syn biznesmena, Pedro Soares dos Santos.

Według "Exame" Alexandre Soares dos Santos wyprzedził w ub.r. pod względem fortuny multimilionera Belimiro de Azevedo, którego super- i hipermarkety Modelo oraz Continente są głównymi konkurentami Jeronimo Martins w rodzimym handlu detalicznym. Azevedo, jako jedyny z pierwszej trójki najbogatszych, powiększył swój majątek. Jego fortuna wzrosła o 1,2 proc. do 1,22 mld euro.

Od 2008 r. Amorim regularnie przewodził w rankingach na najbogatszego Portugalczyka. Tylko w opublikowanym w 2012 r. przez "Exame" zestawieniu wyprzedził go Alexandre Soares dos Santos.

Z tegorocznej klasyfikacji wynika, że 25 najbogatszych portugalskich inwestorów zostało pozbawionych w ciągu minionego roku łącznie 2,5 mld euro. Zdaniem autorów rankingu, głównym powodem strat był kryzys portugalskiego sektora bankowego.

Łącznie portugalska elita finansowa może pochwalić się fortuną o wartości 14,3 mld euro, co odpowiada 8,5 proc. PKB ich kraju. W minionym zestawieniu 25 najbogatszych Portugalczyków posiadało 16,7 mld euro.

Firma Jeronimo Martins, która posiada blisko 2480 sklepów Biedronka, wygenerowała w pierwszej połowie br. w Polsce 144,9 mln euro zysku, czyli o 12,4 proc. mniej niż w analogicznym okresie ub.r. Z kolei sprzedaż w sieci polskich dyskontów zwiększyła się o 9,1 proc. w lokalnej walucie i wyniosła 4,02 mld euro. Biedronka posiada już 67 proc. udziałów w obrotach całej grupy JM.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA