PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Marek Wierzbowski nowym szefem Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Budowlanego

  • Autor: PAP
  • 01 gru 2014 08:14

Prof. Marek Wierzbowski został w piątek nowym szefem Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Budowlanego (KKPB). Zastąpi prof. Zbigniewa Niewiadomskiego, który miesiąc temu złożył dymisję z tego stanowiska.

REKLAMA

Fakt nominacji Wierzbowskiego na przewodniczącego KKPB potwierdziło w piątek PAP Centrum Informacyjne Rządu. Według informacji CIR wniosek o nominację Wierzbowskiego złożyła minister infrastruktury i rozwoju Maria Wasiak.

Jednocześnie CIR poinformowało, że poprzedni szef KKPB prof. Zbigniew Niewiadomski został "odwołany z funkcji przewodniczącego komisji w dniu 7 listopada w związku ze złożoną rezygnacją". Sam prof. Niewiadomski składając dymisję, nie chciał skomentować dla PAP okoliczności swojej decyzji.

Zadaniem Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Budowlanego, którą teraz pokieruje Wierzbowski, jest przedstawienie propozycji nowego, kompleksowego prawa w zakresie budownictwa, które ma zlikwidować szereg biurokratycznych barier. To jeden ze sztandarowych projektów premier Ewy Kopacz, który przedstawiła ona w swoim expose. Premier zapowiedziała też, że założenia kodeksu budowlanego zostaną przedstawione Radzie Ministrów już w pierwszym kwartale 2015 r.

Już po dymisji Niewiadomskiego rzecznik resortu infrastruktury w rozmowie z PAP zapewnił, że komisja będzie kontynuować działalność zgodnie z harmonogramem. Wynika z niego, że powinna zakończyć swoje prace w zasadzie do końca roku, tak, by do 7 stycznia mogła przeprowadzić ostateczne prace scalające projekt kodeksu budowlanego.

Nowy szef Komisji specjalizuje się w prawie administracyjnym, jest związany z macierzystym wydziałem Prawa i Administracji na UW. Jest też partnerem w warszawskiej kancelarii Prof. Marek Wierzbowski i Partnerzy - Adwokaci i Radcowie Prawni.

W biogramie na stronie kancelarii można przeczytać, że Wierzbowski w swojej praktyce prawniczej m.in: kierował zespołami prawników, obsługującymi sprzedaż akcji w ramach prywatyzacji Banku PKO S.A., PKN Orlen S.A., Tauron S.A. "Reprezentuje też przedsiębiorców w postępowaniach przed organami administracji (szczególnie URE, UKE, UOKiK, KNF), a także przed sądami administracyjnymi i arbitrażowymi. Należał do grona prawników reprezentujących Skarb Państwa w sprawie z powództwa Eureko przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej dotyczącej prywatyzacji PZU".

Wierzbowski był też doradcą Ministra Przekształceń Własnościowych, Ministra Skarbu Państwa oraz Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki, członkiem Kolegium NIK, a także wiceprzewodniczącym Sądu Arbitrażowego przy Krajowej Izbie Gospodarczej. "Jest autorem lub współautorem lub współredaktorem licznych prac prawniczych, w tym komentarzy do kpa, prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi i prawa rynku kapitałowego" - czytamy w biogramie profesora.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA