PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Najważniejsze transfery roku 2015 w branży nieruchomości

  • Autor: Mark Twomey, partner zarządzający firmą rekrutacyjną TARA HRC
  • 01 lut 2016 11:25

Najważniejsze transfery roku 2015 w branży nieruchomości Mark Twomey, partner zarządzający firmą rekrutacyjną TARA HRC

Rok 2015 był pełen interesujących zmian na różnych szczeblach, jednak 2016 ma ogromne szanse, by przegonić poprzedni pod względem liczby awansów i zmian na rynku nieruchomości w Polsce i całym regionie. Zatem zapnijcie mocno pasy! - mówi Mark Twomey, partner zarządzający firmą rekrutacyjną TARA HRC podsumowując najgłośniejsze transfery minionych 12 miesięcy.

REKLAMA

- Nie ma cienia wątpliwości, że za nami kolejny intensywny rok na rynku nieruchomości, i to nie tylko w Polsce, ale w całym regionie Europy centralnej i wschodniej. Prawdziwym papierkiem lakmusowym dla tempa zmian była liczba zrealizowanych projektów rekrutacyjnych – mówi Mark Twomey, partner zarządzający TARA HRC, firmy specjalizującej się w rekrutacji dla tej branży.

Silny Cushman & Wakefiled

Jednym z najgorętszych tematów minionego roku była bez wątpienia fuzja dwóch dużych agencji DTZ i Cushman & Wakefiled. Było to jednak zupełnie inne połączenie niż w przypadku King Sturge i JLL sprzed kilku lat. Nie mieliśmy do czynienia z sytuacją, w której jedna firma przejmuje drugą, by zwiększyć swoje udziały w rynku. Połączono dwie duże marki, by móc dotrzymać kroku obecnym liderom rynkowym: JLL i CBRE. Ponieważ nie wszyscy pracownicy łączących się firm odnaleźli się w nowej rzeczywistości, niektórzy z nich weszli na rynek pracy, by poszukać nowego pracodawcy.

Daniel Bienias na czele CBRE

Drugie ważne wydarzenie dla branży to awans Daniela Bieniasa na dyrektora Zarządzającego polskim oddziałem CBRE. Gdy w lipcu 2015 r. dotychczas piastujący to stanowisko Colin Waddell wrócił do UK, firma stanęła przed wyborem między powołaniem kolejnego eksperta lub znalezieniem odpowiedniego specjalisty z polskiego rynku. Promocja Daniela Bieniasa, który obecnie zarządza zespołem 250 specjalistów, została bardzo pozytywnie przyjęta przez rynek, i to zarówno w Polsce jak i zagranicą. Tym samym CBRE dołączyło do grona firm takich jak JLL, Skanska czy Colliers, które już wcześniej powierzyły zarządzanie lokalnym biurem lokalnemu ekspertowi.

Fundusze dobrze czują się w Polsce

Inne warte odnotowania wydarzenie roku 2015 to dalsza ekspansja Griffina. Wygląda na to, że zakupy całych portfeli nieruchomości to już za mało na potrzeby tego inwestora. Teraz jego uwaga skierowana jest w stronę przejmowania całych grup kapitałowych. Dobrym przykładem ilustrującym to podejście jest przejęcie przez Griffin dewelopera Echo Investment.

Deka powoli zapuszcza korzenie na polskim rynku. Choć działa na nim od ponad 10 lat i zarządza 19 aktywami, to dopiero w 2015 roku fundusz zatrudnił w Warszawie dwóch asset managerów i zaczął organizować zespół.

  • 1
  • 2


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA