PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Nowy szef NBP objął stanowisko

  • Autor: PAP
  • 21 cze 2016 16:52

Nowy szef NBP objął stanowisko prof. Adam Glapiński

Prezes Narodowego Banku Polskiego prof. Adam Glapiński złożył we wtorek przysięgę przed Sejmem i tym samym objął obowiązki szefa banku centralnego na sześcioletnią kadencję. Glapiński zastąpił prof. Marka Belkę.

REKLAMA

Przysięgę Glapiński zakończył słowami: "Tak mi dopomóż Bóg". W krótkim wystąpieniu po jej złożeniu zapewnił, że jako prezes NBP będzie bronił i przestrzegał niezależności banku centralnego, która - jak mówił - będzie podstawową zasadą jego działalności. Zarazem zadeklarował: "Nie będę zapominał o obowiązku wspierania polityki gospodarczej rządu, o ile tylko nie będzie to stać w sprzeczności z zachowaniem stabilnego poziomu cen, który jest podstawowym celem NBP".

Jak zapowiedział, będzie stał na straży konstytucyjnego zadania NBP, jakim jest dbanie o wartość polskiego złotego. "Będę dążył do wzmacniania zaufania publicznego do banku centralnego. Zamierzam współpracować ze wszystkimi organami państwa na rzecz zachowania stabilności systemu finansowego i przeciwdziałania ryzyku powstającemu w tym systemie. Stabilność monetarna i finansowa są kluczem do zapewnienia równowagi całej gospodarki. Jestem przekonany, że zachowanie stabilizacji w tych obszarach, umożliwi nam zrównoważony rozwój oraz wzrost gospodarczy, a w konsekwencji poprawę dobrobytu Polaków" - wskazał Glapiński.

Następnie w rozmowie z dziennikarzami odpowiadał na pytania dot. swoich priorytetów. Wymienił m.in. stabilność systemu bankowego i "dbałość o całość gospodarki".

Prezes NBP był pytany, czy zaproponuje ustawę o przeniesieniu nadzoru bankowego do NBP. "Będę teraz o tym dyskutował z panią premier, z innymi odpowiedzialnymi osobami" - zadeklarował. W niedawnych wypowiedziach Glapiński opowiedział się za włączeniem KNF w struktury NBP. "Wszystko wskazuje na to, że w 2-3 lata to nie poziom stóp procentowych będzie przyciągał uwagę, ale restrukturyzacje banków i stabilność sektora bankowego, finansowego" - argumentował wówczas.

O zapowiedź rozmowy nt. ewentualnego przeniesienia nadzoru bankowego z KNF do NBP była we wtorek pytana na konferencji po posiedzeniu rządu premier Beata Szydło. "Jest to pewna propozycja" - powiedziała Szydło zaznaczając, że miała okazję już wcześniej rozmawiać z prezesem Glapińskim. Jednocześnie mu pogratulowała. "Bardzo się cieszę, że to właśnie Adam Glapiński został prezesem Narodowego Banku Polskiego, bo jest to wybitny ekonomista, doświadczony i na pewno pod jego przewodnictwem Narodowy Bank Polski będzie świetnie się rozwijał, ale przede wszystkim będziemy mogli być spokojni o polską złotówkę, więc ta rozmowa zapewne będzie się toczyła, umówiliśmy się z panem prezesem na to, że on takie propozycje przygotuje, jeżeli to będzie wymagało zmian ustawowych, to oczywiście rząd będzie musiał się do tego ustosunkować" - powiedziała premier.

REKLAMA

  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA