PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Polscy milionerzy zarabiają na nieruchomościach komercyjnych

  • Autor: Propertynews.pl/Wprost
  • 25 cze 2012 13:40

Polscy milionerzy zarabiają na nieruchomościach komercyjnych

Z najnowszej listy 100 najbogatszych Polaków tygodnika "Wprost" wynika, że blisko co trzeci miliarder lub milioner jest związany z rynkiem nieruchomości komercyjnych lub sieci handlowych. Są wśród nich przedstawiciele deweloperów działających w tej branży, jak i znanych marek sklepów. Pierwsze miejsce ponownie zajmuje Jan Kulczyk z majątkiem 9,7 mld zł.

REKLAMA

Jedna z jego spółek - Kulczyk Silverstein Properties, czyli joint venture powołane z nowojorskim deweloperem Larrym Silversteinem - zajmuje się realizacją inwestycji nieruchomościowych w Europie Środkowo-Wschodniej.

Zaraz za Janem Kuklczykiem na liście znaleźli się: Zygmunt Solorz-Żak (8,5 mld złotych) i Michał Sołowow (7,45 mld złotych). Pierwszy z nich jest m.in. właścicielem Portu Praskiego, czyli 38-hektarowego gruntu położonego blisko centrum Warszawy (ma tu powstać kompleks mieszkalno-usługowy); drugi natomiast właścicielem 44,74 proc. akcji spółki Echo Investment, zajmującej się realizacją centów handlowych, biur, hoteli i mieszkań.

W pierwszej piątce najbogatszych Polaków znalazł się także Leszek Czarnecki (majątek 5,46 mld złotych). Jedna z jego ostatnich inwestycji komercyjnych, wrocławski Sky Tower, powstał przy nakładach rzędu 1 mld złotych. Numerem 7. w rankingu jest Dariusz Miłek (2,25 mld złotych), który od kilku lat inwestuje w centra handlowe oraz jest właścicielem spółki obuwniczej NG2. Należą do niego m.in. Cuprum Arena w Lubinie oraz Korona w Kielcach.

Kolejne miejsca zajęli: Grażyna Kulczyk (1,85 mld złotych), Tadeusz Chmiel (1,8 mld zł) oraz Zbigniew Niemczycki (1,7 mld zł). Najbogatsza Polka posiada m.in. Centrum Biznesu i Sztuki Stary Browar w Poznaniu - jedno z najlepiej prosperujących centrów handlowych w Polsce (roczne przychody z najmu to ponad 100 mln złotych). Chmiel jest założycielem Black Red White, największej polskiej grupy meblarskiej. Numerem dziesięć został Zbigniew Niemczycki, który niedawno sprzedał grunty w Góraszce francuskiemu inwestorowi. Powstanie tam centrum handlowe. Niemczycki ma już na koncie kilka inwestycji komercyjnych.

Zajmujący 15. pozycję na liście Zbigniew Jakubas (1,4 mld zł) jest większościowym udziałowcem Mennicy Polskiej. Spółka planuje zagospodarowanie 28 hektarów po byłej fabryce FSO w Warszawie, gdzie przewidziano funkcje komercyjne. W kwietniu pojawiły się również informacje o nowym biurowcu na warszawskiej Woli, którego głównym inwestorem ma być właśnie Mennica Polska. W pierwszej dwudziestce znaleźli się również: Krzysztof Klicki (1,3 mld złotych) - właściciel firmy Kolporter oraz Mariusz Świtalski z rodziną (1,25 mld złotych) - założyciel Czerwonej Torebki - sieci pasaży handlowych.

  • mix 2012-09-04 11:42:57
    Nic dziwnego - przy aktualnych cenach oni po prostu wykorzystują doskonałe okazje, jakie teraz się pojawiają i nie ma w tym żadnej tajemnicy. Kto obserwuje bazę Jartomu ten wie, jakie są teraz ceny - inwestorzy po prostu wykorzystują okazje.


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA