PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Poszukiwany, poszukiwana - firmy z branży nieruchomości na tropie talentów

  • Autor: Joanna Kozarzewska, HRK
  • 01 wrz 2014 14:35

Poszukiwany, poszukiwana - firmy z branży nieruchomości na tropie talentów

Od kilkunastu miesięcy możemy obserwować systematyczny rozwój rynku nieruchomości w Polsce. Obawy i zastój sprzed kilku lat wydają się być już przeszłością, którą inwestorzy z nieukrywaną ulgą puszczają w niepamięć. Optymizm widoczny zarówno wśród firm działających na rynku komercyjnym, jak i mieszkaniowym przekłada się bezpośrednio nie tylko na wzmożone działania inwestycyjne w obu tych obszarach, ale także na rosnące zapotrzebowanie na profesjonalistów różnych specjalizacji.

REKLAMA

Co więcej kapitał, który jeszcze kilka lat temu ulokowany został w zakupionych gruntach i nieruchomościach został w końcu uaktywniony, a my z satysfakcją możemy obserwować kolejne place budowy i zmieniającą się infrastrukturę polskich miast.

Podstawowym wskaźnikiem pozwalającym obiektywnie dostrzec optymizm i aktywność wśród krajowych i zagranicznych inwestorów jest wzrost podaży powierzchni komercyjnej w każdym typie nieruchomości. Na pierwszy rzut oka najdynamiczniej rozwijają się nieruchomości biurowe. Wg raportów dostarczanych przez czołowe firmy doradcze w ciągu ostatnich 6 miesięcy deweloperzy ukończyli ponad 300 tys. m.kw. nowoczesnej powierzchni biurowej, z czego ponad 60 proc. dostępne jest w Warszawie. Mając na uwadze wskaźniki pustostanów, sytuacja ta wpływa szczególnie korzystnie na rynek najemcy, którzy w ramach relokacji lub renegocjacji kończących się umów mają możliwość uzyskania relatywnie lepszych stawek niż było to możliwe kilka lat temu.

Ruchy te wpływają pozytywnie na wzrost aktywności i konkurencyjności ofert firm prowadzących prace aranżacyjne na powierzchniach komercyjnych, jak i spółek, które świadczą szeroko rozumiane usługi Facility oraz Property Management dla podmiotów zewnętrznych. Konsekwencją tych zdarzeń jest także rosnące zapotrzebowanie na profesjonalistów związanych z obszarem wynajmu powierzchni biurowych, pozyskiwaniem kontraktów FM, ale także zarządzaniem nieruchomościami oraz utrzymaniem technicznym obiektów komercyjnych.

Równie dynamicznie rozwija się obszar nieruchomości magazynowych, który udostępniając w pierwszym półroczu 2014 ponad 320 tys. m.kw. nowej powierzchni niemalże podwoił podaż w stosunku do analogicznego okresu rok wcześniej. Nierozerwalnie z nowymi inwestycjami magazynowymi łączy się akwizycja gruntów, szczególnie tych, które posiadają korzystne połączenia transportowe oraz gotowy miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Wszyscy obserwowali chociażby zakup działek pod działalność firmy Amazon w okolicy Wrocławia i Poznania.

Pamiętać jednak należy, że pomimo szeroko komentowanych w mediach dużych zakupów gruntowych pod nieruchomości magazynowe, najbardziej aktywnymi kupującymi są w dalszym ciągu deweloperzy mieszkaniowi, którzy na przestrzeni ostatnich miesięcy uruchomili kilkadziesiąt nowych projektów w całej Polsce. Tym samym rynek w dalszym ciągu otwarty jest na zatrudnienie osób specjalizujących się w pozyskiwaniu gruntów pod działalność komercyjną i mieszkaniową. Ich rola często nie kończy się jednak na znalezieniu działki i przygotowaniu podstawowych analiz, ale wkracza głębiej w prowadzony później proces deweloperski.

  • 1
  • 2


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA