PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Poszukiwany, poszukiwana - firmy z branży nieruchomości na tropie talentów

  • Autor: Joanna Kozarzewska, HRK
  • 01 wrz 2014 14:35

Poszukiwany, poszukiwana - firmy z branży nieruchomości na tropie talentów

Od kilkunastu miesięcy możemy obserwować systematyczny rozwój rynku nieruchomości w Polsce. Obawy i zastój sprzed kilku lat wydają się być już przeszłością, którą inwestorzy z nieukrywaną ulgą puszczają w niepamięć. Optymizm widoczny zarówno wśród firm działających na rynku komercyjnym, jak i mieszkaniowym przekłada się bezpośrednio nie tylko na wzmożone działania inwestycyjne w obu tych obszarach, ale także na rosnące zapotrzebowanie na profesjonalistów różnych specjalizacji.

REKLAMA

Co więcej kapitał, który jeszcze kilka lat temu ulokowany został w zakupionych gruntach i nieruchomościach został w końcu uaktywniony, a my z satysfakcją możemy obserwować kolejne place budowy i zmieniającą się infrastrukturę polskich miast.

Podstawowym wskaźnikiem pozwalającym obiektywnie dostrzec optymizm i aktywność wśród krajowych i zagranicznych inwestorów jest wzrost podaży powierzchni komercyjnej w każdym typie nieruchomości. Na pierwszy rzut oka najdynamiczniej rozwijają się nieruchomości biurowe. Wg raportów dostarczanych przez czołowe firmy doradcze w ciągu ostatnich 6 miesięcy deweloperzy ukończyli ponad 300 tys. m.kw. nowoczesnej powierzchni biurowej, z czego ponad 60 proc. dostępne jest w Warszawie. Mając na uwadze wskaźniki pustostanów, sytuacja ta wpływa szczególnie korzystnie na rynek najemcy, którzy w ramach relokacji lub renegocjacji kończących się umów mają możliwość uzyskania relatywnie lepszych stawek niż było to możliwe kilka lat temu.

Ruchy te wpływają pozytywnie na wzrost aktywności i konkurencyjności ofert firm prowadzących prace aranżacyjne na powierzchniach komercyjnych, jak i spółek, które świadczą szeroko rozumiane usługi Facility oraz Property Management dla podmiotów zewnętrznych. Konsekwencją tych zdarzeń jest także rosnące zapotrzebowanie na profesjonalistów związanych z obszarem wynajmu powierzchni biurowych, pozyskiwaniem kontraktów FM, ale także zarządzaniem nieruchomościami oraz utrzymaniem technicznym obiektów komercyjnych.

Równie dynamicznie rozwija się obszar nieruchomości magazynowych, który udostępniając w pierwszym półroczu 2014 ponad 320 tys. m.kw. nowej powierzchni niemalże podwoił podaż w stosunku do analogicznego okresu rok wcześniej. Nierozerwalnie z nowymi inwestycjami magazynowymi łączy się akwizycja gruntów, szczególnie tych, które posiadają korzystne połączenia transportowe oraz gotowy miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Wszyscy obserwowali chociażby zakup działek pod działalność firmy Amazon w okolicy Wrocławia i Poznania.

Pamiętać jednak należy, że pomimo szeroko komentowanych w mediach dużych zakupów gruntowych pod nieruchomości magazynowe, najbardziej aktywnymi kupującymi są w dalszym ciągu deweloperzy mieszkaniowi, którzy na przestrzeni ostatnich miesięcy uruchomili kilkadziesiąt nowych projektów w całej Polsce. Tym samym rynek w dalszym ciągu otwarty jest na zatrudnienie osób specjalizujących się w pozyskiwaniu gruntów pod działalność komercyjną i mieszkaniową. Ich rola często nie kończy się jednak na znalezieniu działki i przygotowaniu podstawowych analiz, ale wkracza głębiej w prowadzony później proces deweloperski.

  • 1
  • 2


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA