PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Prezesi polskich spółek giełdowych zarobili mniej niż w 2012 roku

  • www.pulshr.pl
  • 08 lip 2014 15:13

Prezesi polskich spółek giełdowych zarobili mniej niż w 2012 roku

Średnio po 1,5 miliona złotych zarobili w 2013 r. prezesi zarządów największych spółek giełdowych. To o ok. 1 proc. mniej niż rok wcześniej - wynika z najnowszego badania PwC „Wynagrodzenia zarządów największych spółek giełdowych w 2013 r.”

REKLAMA

Pozostali członkowie zarządu zarobili w 2013 r. o 2 proc. mniej - ok. 1,1 mln zł. Oznacza to, że wraz z sytuacją gospodarczą stabilizuje się również poziom wynagrodzeń najwyższej kadry zarządzającej. Zahamowanie tempa wzrostu wynagrodzeń zarządów spółek z GPW widoczne jest w tym roku szczególnie w odniesieniu do premii - była ona o 9 proc. niższa niż w roku ubiegłym, a stanowi jedną trzecią wynagrodzenia. Jej spadek jest ściśle związany z sytuacją gospodarczą i wynikami finansowymi przedsiębiorstw.

- Patrząc całościowo na spółki z GPW możemy mówić o stabilizacji wynagrodzeń kadry zarządzającej. Widać także wyraźnie, że w coraz większym stopniu płace idą w parze z wynikami spółek, co jest bardzo korzystną tendencją. Świadczy to bowiem o dobrej elastyczności systemów płac, która pozwala na dostosowywanie poziomów wynagrodzeń zmiennych do wyników uzyskiwanych przez spółkę - mówi Barbara Mierzejewska, menedżer w zespole Human Resources Services w PwC.

Jak wynika z raportu PwC, maleje również różnica pomiędzy poziomem płac w spółkach państwowych a prywatnych. W przypadku spółek z WIG20 praktycznie przestała istnieć, a dla WIG40 zmniejszyła się do 20 proc.

- Możliwość kształtowania wynagrodzeń w spółkach Skarbu Państwa na zasadach rynkowych - lub możliwie zbliżonych do rynkowych - pozwala na lepsze powiązanie poziomu płacy z wynikami przedsiębiorstwa. Wszystko to przybliża nasz rynek do bardziej zaawansowanych rynków finansowych - podkreśla Mierzejewska.

Tradycyjnie większe spółki oferują wyższe wynagrodzenia - podmioty z WIG20 przeciętnie płacą swoim zarządzającym ok. 1,78 mln zł rocznie, czyli prawie 1,4 razy więcej niż spółki z mWIG40 i dwa razy więcej niż z sWIG80.

Przeczytaj więcej

Podobał się artykuł? Podziel się!


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA