PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Zmarł twórca wielu projektów hoteli, galerii handlowych czy biurowców

  • Autor: PAP
  • 27 sty 2014 09:30

Zmarł architekt Szczepan Baum - twórca lub współtwórca projektów wielu pomorskich kościołów czy obiektów użyteczności publicznej, w tym hoteli, galerii handlowych czy biurowców. Baum był profesorem Politechniki Gdańskiej. Miał 82 lata

REKLAMA

Baum zmarł w sobotę, o jego śmierci architekta poinformowali na stronie internetowej firmy jego współpracownicy z Zespołu Autorskich Pracowni Architektonicznych. Zespół ten Baum stworzył w Gdańsku na początku lat 80. ub. wieku wspólnie z Andrzejem Kwiecińskim.

Baum samodzielnie lub wraz ze współpracującymi z nim architektami, zaprojektował m.in. pierwszy terminal pasażerski Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy w Gdańsku, siedzibę Wydziału Prawa Uniwersytetu Gdańskiego, gdańskie hotele Hanza i Mercure oraz miejscowe galerie handlowe Madison i Bałtycka. Zaprojektował też wiele kościołów zlokalizowanych głównie na Pomorzu.

Architekt jest też współautorem projektów kamienic, które stanęły na terenie odbudowywanego Starego Miasta w Elblągu.

Baum pracował m.in. w Miejskiej Pracowni Urbanistycznej Gdańsk i biurze Miastoprojekt a także w Katedrze Urbanistyki i Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej: był profesorem tej uczelni.

Baum urodził się w 1931 r. w Warszawie. Jak podaje Encyklopedia Gdańska, w sierpniu 1980 r. architekt był ekspertem Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego w Stoczni Gdańskiej, był też członkiem gdańskiego Społecznego Komitetu Budowy pomnika Poległych Stoczniowców. Wśród przyznanych mu odznaczeń jest m.in. Krzyż Kawalerski Orderem Odrodzenia Polski.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA