PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Łódź z trudem zdobywa nowe szanse rozwojowe

  • Autor: Propertynews.pl
  • 30 gru 2015 12:42

Łódź z trudem zdobywa nowe szanse rozwojowe Łódź

Trudna historia sprawia, że przez wielu Łódź nie jest postrzegana jako atrakcyjne miejsce do inwestowania. By to zmienić, miasto potrzebuje nowej strategii - uważają analitycy PwC.

REKLAMA

Według analityków PwC do głównych słabości Łodzi należy niski kapitał ludzki oraz nieadekwatna do potrzeb infrastruktura. Pierwszy czynnik źle rzutuje na sytuację ekonomiczną mieszkańców, jak również ich skłonność do przedsiębiorczości. Z kolei pomimo olbrzymich nakładów na inwestycje komunikacyjne wciąż nie widać odpowiednich rezultatów.

Powyższe problemy wiążą się z trzecią słabością, jaką jest zły wizerunek miasta. Powoduje to zamknięty krok, który utrudnia realizację dużych projektów.

Jak tłumaczą eksperci PwC, nowa strategia Łodzi powinna opierać się na dwóch czynnikach. Po pierwsze chodzi o poprawę wizerunku i przygotowanie jak najlepszej oferty dla inwestorów. Powinno to zmienić sytuację ekonomiczną miasta oraz dać perspektywy dla jego mieszkańców. Po drugie natomiast władze powinny podjąć działania mające na celu poprawę jakości życia mieszkańców - zarówno od strony ekonomicznej, przez kulturalną, aż po infrastrukturę.

Miasto posiada wciąż mniejszy od średniej udział mieszkańców z wykształceniem wyższym w stosunku do ogółu. Negatywnie wypada także struktura demograficzna - Łódź to jedno z najszybciej kurczących się dużych miast Polski.

Analitycy zwracają uwagę m.in. na niższy od średniego wskaźnika nasycenia powierzchnią handlową. Słabo przedstawia się także sytuacja na rynku mieszkaniowym. 

- Mimo postępu odnotowanego w ciągu minionej dekady, sytuacja Łodzi w zakresie atrakcyjności
dla inwestorów zagranicznych wciąż stanowi wyzwanie. Miasto przyciąga mniej inwestorów, oferuje skromniejszą powierzchnię biurową i mniejszą ilość poszukiwanych absolwentów niż średnio w badanych metropoliach - piszą analitycy PwC.

Źle na warunki inwestowania wpływa także przygotowania miasta pod kątem spełniania potrzeb inwestorów. Wśród 12 największych miast Polski Łódź jest w najmniejszym stopniu pokryta miejscowymi planami zagospodarowania. - Problemem jest też względnie niska dostępność wielu podstawowych usług, na które liczą inwestorzy: np. ciągle jeszcze zbyt mała liczba miejsc hotelowych o wyższym standardzie (mimo odnotowanej w ostatnich latach wyraźnej poprawy), czy słaby rozwój usług edukacyjnych ważnych dla cudzoziemców - pisze PwC.

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • gość 2015-12-31 15:51:13
    jak spojrzałem na planowane wydatki inwestycyjne miasta do 2023 roku to słabo to wygląda, kasa pójdzie znowu w budowę zjazdów do autostrady, tuneli, itd - ok 4 mld zł - praktycznie nic na stymulowanie biznesu.

    Za parę lat Łódź będzie mogła się pochwalić paroma niefunkcjonalnymi betonowymi pomnikami za miliardy


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA