PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Podkarpacie chce budować na zielono

  • www.portalsamorzadowy.pl
  • 07 lis 2014 14:36

O wprowadzaniu „zielonych" rozwiązań w budownictwie dyskutowano dziś w Rzeszowie podczas konferencji zorganizowanej przez marszałka województwa podkarpackiego, Ambasadora Norwegii, Politechnikę Rzeszowską oraz Klaster Jakości Życia „Kraina Podkarpacie". Jednym z panelistów był marszałek Władysław Ortyl.

REKLAMA

„Zielone rozwiązania w budownictwie" to tytuł konferencji, na której pojawili się m.in. przedstawiciele władz regionu, podkarpackich samorządów, biznesu, naukowcy i delegaci z krajów skandynawskich. Stosowanie tytułowych rozwiązań ma na celu zminimalizowanie szkód dla środowiska, które przede wszystkim wynikają z emisji szkodliwych gazów, wykorzystywania surowców, a także pozwala ono redukować koszty eksploatacji obiektów.

Zanim jednak dyskutujący skierowali uwagę na realizację poszczególnych projektów, marszałek Władysław Ortyl oraz prezes doliny lotniczej Marek Darecki - przedstawili pokrótce sylwetkę regionu w ujęciu „makro". O wizji zielonego rozwoju Podkarpacia Darecki mówił, jako o koncepcie, który obecnie nabiera kształtów, ale już niedługo może stać się czymś na kształt doliny lotniczej.

- Gdy spotkaliśmy się 13 lat temu padł pomysł: zróbmy mocny przemysł lotniczy. Wtedy było 13 firm, dziś jest ich 120. Zarabialiśmy na sprzedaży 200 mln dol., dziś jest to już 2 mld dol. - wspominał Darecki. - Dziś stawiamy nowe cele, chcielibyśmy rozwijać się zgodnie z naturą. Dlatego najlepiej skopiować rozwiązania z miejsc, w których się to udało. Przykładem może być projekt kluczowy „Zielone Wzgórza Podkarpacia", czyli zintegrowany produkt turystyczny, ale nie tylko, będący przykładem świadczenia usług na najwyższym poziomie z wykorzystaniem nowoczesnych technologii, również tych „zielonych".

Do wypowiedzi prezesa Dareckiego odniósł się marszałek Ortyl.

- Mówił pan, że do realizacji tych pomysłów będzie starał się pozyskać marszałka województwa, ja panu odpowiem: marszałka do takich inicjatyw namawiać nie trzeba. Marszałek jest w to wpisany z racji swojej natury i przekonań. - powidział Władysław Ortyl.

Dalej marszałek mówił o planach na wprowadzenie w życie „zielonych" projektów.

- Pierwsze takie eko-osiedle mogło by powstać w Boguchwale, które będzie taką formułą nowoczesnego osadnictwa ale żeby to się stało - konieczne jest powstanie trasy S19. Ufam, że tak się właśnie stanie. ­- dalej Władysław Ortyl mówił o potrzebie zatrzymania specjalistów - Mamy takie zjawisko, że młodzież często po kilku latach pracy w np. PZL Mielec - wyjeżdża za granicę, skuszona wyższymi zarobkami. Ważnym teraz jest aby młodzież zatrzymać, nie siłowo - ale oferując lepsze zarobki i miejsce do życia - choćby poprzez realizowanie takich inwestycji. - zakończył marszałek.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA