PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Polska jednym z regionalnych ekosystemów cyberbezpieczeństwa

  • Autor: PAP
  • 04 paź 2017 14:05

Polska jednym z regionalnych ekosystemów cyberbezpieczeństwa Fot. fotolia

Podczas III Europejskiego Forum Cyberbezpieczeństwa CYBERSEC 2017 zainaugurowana zostanie działalność Globalnej Platformy Innowacji dla Cyberbezpieczeństwa. Sygnatariuszami jest 14 regionalnych ekosystemów cyberbezpieczeństwa z 10 krajów, w tym z Polski - podaje PAP.

REKLAMA

Jak mówią organizatorzy konferencji CYBERSEC 2017, myślenie o cyberbezpieczeństwie zmienia się. Przestaje ono być wyłącznie problemem technicznym, a staje się jednym z kluczowych wyzwań dla polityk publicznych państw i gospodarek biorących udział w cyfrowej transformacji. Cyberbezpieczeństwo staje się grą zespołową, przede wszystkim ze względu na coraz większy potencjał działań aktorów pozapaństwowych w przestrzeni cyfrowej, w tym - lawinowy wzrost incydentów przestępczych.

Ponadpaństwowa współpraca administracji publicznej, CERT-ów i podmiotów prywatnych w ramach określonych sektorów gospodarki zwiększa ich odporność na cyberataki. Jest ona możliwa dzięki wymianie informacji na temat podatności bezpieczeństwa i zagrożeń, a także dzięki wspólnemu wypracowywaniu dobrych praktyk i tworzeniu projektów, takich jak "No More Ransom!".

Według Roberta Siudaka z Instytutu Kościuszki, tendencję tę potwierdza utworzenie w ostatnich latach szeregu mniej lub bardziej formalnych inicjatyw dialogu o cyberbezpieczeństwie. Global Commission on the Stability of Cyberspace (GCSC), która zainaugurowała działalność w tym roku, Global Forum on Cyber Expertise działające od roku 2015 to tylko niektóre z przykładów.

- Narzędziami wykorzystywanymi w tym celu są nie tylko dobre praktyki i strategia na poziomie politycznym, ale także wybrane standardy techniczne oraz proceduralne. Zarówno GCSC jak i GFCE opierają się na współpracy wielu interesariuszy z różnych sektorów: publicznego, w tym rządów państw, przedstawicieli biznesu, organizacji międzynarodowych a także instytucji trzeciego sektora - mówi Siudak.

Jak twierdzi, "cyberprzestrzeń staje się jedną z najbardziej dynamicznych aren walki o nasze bezpieczeństwo". Siudak zwraca również uwagę na badania firmy Symantec, według której do sieci trafia codziennie ponad milion nowych wirusów. - W odpowiedzi na tak dynamiczną naturę wyzwań, niezbędnym staje się nie tylko wprowadzenie odpowiednich procedur oraz standardów, ale przede wszystkim wsparcie procesu wypracowywania innowacji dla cyberbezpieczeństwa - dodaje.

Szansą na wyjście naprzeciw wyzwaniom rynku cyberbezpieczeństwa ma być według Instytutu Kościuszki porozumienie 14 regionalnych centrów innowacji z 10 krajów, które podczas III Europejskiego Forum Cyberbezpieczeństwa CYBERSEC 2017 inaugurują działalność Globalnej Platformy Innowacji dla Cyberbezpieczeństwa (Global EPIC).

  • 1
  • 2

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA