PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Polska jednym z regionalnych ekosystemów cyberbezpieczeństwa

  • Autor: PAP
  • 04 paź 2017 14:05

Polska jednym z regionalnych ekosystemów cyberbezpieczeństwa Fot. fotolia

Podczas III Europejskiego Forum Cyberbezpieczeństwa CYBERSEC 2017 zainaugurowana zostanie działalność Globalnej Platformy Innowacji dla Cyberbezpieczeństwa. Sygnatariuszami jest 14 regionalnych ekosystemów cyberbezpieczeństwa z 10 krajów, w tym z Polski - podaje PAP.

REKLAMA

Jak mówią organizatorzy konferencji CYBERSEC 2017, myślenie o cyberbezpieczeństwie zmienia się. Przestaje ono być wyłącznie problemem technicznym, a staje się jednym z kluczowych wyzwań dla polityk publicznych państw i gospodarek biorących udział w cyfrowej transformacji. Cyberbezpieczeństwo staje się grą zespołową, przede wszystkim ze względu na coraz większy potencjał działań aktorów pozapaństwowych w przestrzeni cyfrowej, w tym - lawinowy wzrost incydentów przestępczych.

Ponadpaństwowa współpraca administracji publicznej, CERT-ów i podmiotów prywatnych w ramach określonych sektorów gospodarki zwiększa ich odporność na cyberataki. Jest ona możliwa dzięki wymianie informacji na temat podatności bezpieczeństwa i zagrożeń, a także dzięki wspólnemu wypracowywaniu dobrych praktyk i tworzeniu projektów, takich jak "No More Ransom!".

Według Roberta Siudaka z Instytutu Kościuszki, tendencję tę potwierdza utworzenie w ostatnich latach szeregu mniej lub bardziej formalnych inicjatyw dialogu o cyberbezpieczeństwie. Global Commission on the Stability of Cyberspace (GCSC), która zainaugurowała działalność w tym roku, Global Forum on Cyber Expertise działające od roku 2015 to tylko niektóre z przykładów.

- Narzędziami wykorzystywanymi w tym celu są nie tylko dobre praktyki i strategia na poziomie politycznym, ale także wybrane standardy techniczne oraz proceduralne. Zarówno GCSC jak i GFCE opierają się na współpracy wielu interesariuszy z różnych sektorów: publicznego, w tym rządów państw, przedstawicieli biznesu, organizacji międzynarodowych a także instytucji trzeciego sektora - mówi Siudak.

Jak twierdzi, "cyberprzestrzeń staje się jedną z najbardziej dynamicznych aren walki o nasze bezpieczeństwo". Siudak zwraca również uwagę na badania firmy Symantec, według której do sieci trafia codziennie ponad milion nowych wirusów. - W odpowiedzi na tak dynamiczną naturę wyzwań, niezbędnym staje się nie tylko wprowadzenie odpowiednich procedur oraz standardów, ale przede wszystkim wsparcie procesu wypracowywania innowacji dla cyberbezpieczeństwa - dodaje.

Szansą na wyjście naprzeciw wyzwaniom rynku cyberbezpieczeństwa ma być według Instytutu Kościuszki porozumienie 14 regionalnych centrów innowacji z 10 krajów, które podczas III Europejskiego Forum Cyberbezpieczeństwa CYBERSEC 2017 inaugurują działalność Globalnej Platformy Innowacji dla Cyberbezpieczeństwa (Global EPIC).

  • 1
  • 2

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA