PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Projekt ustawy o efektywności energetycznej przyjęty. Będą duże zmiany na polskim rynku

  • Autor: propertynews.pl
  • 26 lut 2016 11:06

Projekt ustawy o efektywności energetycznej przyjęty. Będą duże zmiany na polskim rynku Tomasz Augustyniak, CEO firmy Go4Energy

Przyjęty w ostatnich dniach przez Radę Ministrów projekt ustawy o efektywności energetycznej stanowi wdrożenie dyrektywy unijnej 2012/27/UE. To kolejny krok w stronę zrównoważonego rozwoju, co pozwoli na implementację energooszczędnych rozwiązań technologicznych, dopasowanie zachowań odbiorców energii do nowych realiów i wykreowanie postaw konsumentów skupionych na oszczędności energii elektrycznej.

REKLAMA

W myśl nowej ustawy, co trzy lata Ministerstwo Energii będzie zobowiązane do opracowywania krajowego planu działań dotyczącego efektywności energetycznej, który zawierać będzie między innymi szczegółowe wytyczne dla poszczególnych gałęzi gospodarki w tym zakresie. Szczegółowo określać także będzie plan wsparcia inwestycji w modernizację budynków, instalacji, sieci tak, by te spełniały wymagania energooszczędności. Warto zaznaczyć, że ustawa zobowiązuje organy władzy publicznej do nabywania efektywnych energetycznie produktów i usług, co obejmuje również kwestie zakupu lub wynajęcia odpowiedniej jakości budynków lub powierzchni, co z kolei wymaga zmiany dotychczasowych kryteriów wyboru najkorzystniejszej oferty na inne niż najniższa cena.

Projekt ustawy definiuje również zasady przeprowadzania audytu energetycznego przedsiębiorstw, do przeprowadzenia którego co 4 lata będą zobowiązane podmioty gospodarcze niezaliczające się do sektora Mikro, Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Jak wynika z ustawy: z obowiązku przeprowadzenia audytu zwolniony będzie przedsiębiorca posiadający właściwy system zarządzania energią lub system zarządzania środowiskowego – jeżeli w ramach tych systemów przeprowadzono audyt energetyczny. Pozostałe przedsiębiorstwa niebędące MŚP będą miały 12 miesięcy od uchwalenia ustawy na przeprowadzenie pierwszego audytu, pod groźbą wysokich kar nakładanych przez URE.

Wiele zmian wprowadzanych przez ustawę to ważny krok na drodze do implementacji nowoczesnych rozwiązań technologicznych obliczonych na ochronę środowiska naturalnego, a także w określonym horyzoncie czasowym uzyskanie wymiernych korzyści ekonomicznych zarówno dla jednostek publicznych, jak i przedsiębiorstw oraz osób indywidualnych, poprzez redukcję poziomów zużywanej energii. Z punktu widzenia krajowej polityki energetycznej już dzisiaj budynki odpowiadają za zużycie ponad 70 proc. wytwarzanej energii elektrycznej. Z drugiej strony z przeprowadzonych analiz jasno wynika możliwość optymalizacji zużycia energii dla poszczególnych użytkowników, co bezpośrednio skutkuje zmniejszeniem kosztów eksploatacyjnych, a w wielu przypadkach pozwala podnieść efektywność finansową prowadzonego biznesu lub wzrost wartości budynków dla ich właścicieli – mówi Tomasz Augustyniak, CEO firmy Go4Energy, wyspecjalizowanej w badaniach i analizach zużycia energii oraz w opracowywaniu optymalnych rozwiązań w tym zakresie. Ustawa wprowadza również istotne zmiany dla przedsiębiorstw sprzedających prąd, ciepło lub gaz odbiorcom końcowym. Przewiduje bowiem odejście od systemu opłat ponoszonych w zamian za niepodejmowanie działań inwestycyjnych w zakresie zwiększenia efektywności energetycznej. Możliwości te na przestrzeni najbliższych lat zostaną mocno zredukowane i w roku 2018 opłata będzie mogła obejmować najwyżej 10 proc. zakresu obowiązku – mówi Tomasz Augustyniak.

Nowa ustawa określa poziomy oszczędności energii, które mają zostać osiągnięte do końca 2020 roku, co jest graniczną datą dla wszystkich państw wchodzących w skład Unii Europejskiej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA