PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Rośnie zainteresowania ekologicznymi budynkami. Specjaliści poszukiwani

  • Autor: wnp.pl (TE)
  • 25 maj 2011 15:59

Wzrost zainteresowania ekologicznymi budynkami powoduje coraz większe zapotrzebowanie na specjalistów, zwłaszcza asesorów, którzy pomogą firmom w uzyskaniu międzynarodowych certyfikatów LEED i BREEAM.

REKLAMA

Certyfikaty LEED i BREEAM poświadczają, że wybudowany obiekt jest ekologiczny, zarówno pod względem zużytych do budowy materiałów, jak i w trakcie użytkowania przez najemców. Obecnie stara się o nie kilka obiektów w Polsce.

- Zielone budynki to inwestycja, która szybko się zwraca. Szacuje się, że obiekty posiadające certyfikat LEED mogą zużywać nawet do 30-50 proc. mniej energii, oszczędzać ok. 40 proc. zużytej wody, zmniejszać emisję CO2 do atmosfery o 39 proc. oraz oferować 70 proc. oszczędności na zarządzaniu odpadami w porównaniu do konwencjonalnych budynków - czytamy w analizie przygotowanej przez firmę rekrutacyjną Hays.

Jej autorzy przypomnieli, że w 2009 r. w Polsce było zaledwie 19 asesorów LEED, dziś jest już ich 44. Natomiast liczba akredytowanych konsultantów BREEAM wynosi 38 osób.

W opinii ekspertów firmy Hays, specjaliści od "zielonych" budynków mogą liczyć na dobre perspektywy na rynku pracy.

- Każda organizacja zaangażowana w projekt - deweloper, biuro architektoniczne czy agencja nieruchomości na pewnym etapie może potrzebować konsultantów LEED lub BREEAM. Z pewnością w firmach konsultingowych będą się rozwijać również działy wspierające deweloperów w poprowadzeniu projektu przez proces certyfikacji. Sami deweloperzy również będą chcieli zatrudniać pracowników z doświadczeniem przy projektach zgodnych ze zrównoważonym budownictwem, którzy w ich imieniu będą kierować projektem - wskazano w raporcie.

- Dla posiadających certyfikat istnieje wiele możliwości kariery. Część pracowników znajdzie pracę na stanowiskach takich jak inżynierzy ds. zrównoważonego budownictwa czy lidera bądź kierownika projektu, inni jako konsultanci wspierający inwestora w procesie certyfikacji lub architekci prowadzący - dodano.

Zdaniem autorów analizy, wraz z wzrostem popularności zielonego budownictwa będzie rosło zapotrzebowanie na doświadczonych pracowników również w obszarze zarządzania nieruchomościami.

- Właściciel obiektu może chcieć zatrudnić zarządcę, który nie musi spełniać formalnych wymogów, jednak, który będzie posiadał szeroką wiedzę oraz doświadczenie, które wpłynie na efektywne zarządzanie obiektem poprzez efektywne wykorzystanie wszystkich zastosowanych w budynku rozwiązań ekologicznych - napisano.

Według danych Green Building Certification Institute, w kwietniu 2011 r. zarejestrowanych w Polsce było 21 projektów LEED, a certyfikat otrzymały 4 projekty. W tym samym czasie na świecie zarejestrowanych było prawie 22,5 tys. projektów, a certyfikat otrzymało 7,2 tys. projektów.

Opłaty za egzaminy dla wykwalifikowanych specjalistów wynoszą odpowiednio 450-550 dolarów za certyfikat LEED i 1799 funtów za trzydniowy kurs przygotowujący i egzamin BREEAM.

- Poziom wynagrodzeń na razie kształtuje się podobnie dla osób z certyfikatem i bez, jednak przewidujemy, że już za rok, dwa ekospecjaliści będą mogli liczyć na zarobki o 20-30 proc. wyższe niż fachowcy bez akredytacji - podsumowano w analizie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA