PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Tesco w Polsce coraz bardziej "zielone". Prezes sieci zapowiada kolejne inwestycje

  • Autor: www.portalspozywczy.pl
  • 29 mar 2011 11:16

Tesco w Polsce coraz bardziej "zielone". Prezes sieci zapowiada kolejne inwestycje

Mamy kilka sklepów, w których bardzo widoczne są urządzenia związane z pozyskiwaniem zielonej energii, czyli wiatraki, czy panele słoneczne. Jednak w przypadku każdej naszej nowej inwestycji i w każdym remontowanym sklepie pojawiają się elementy związane z zieloną energią, np. gruntowe wymienniki ciepła, czy tzw. solar tube - wylicza Ryszard Tomaszewski, prezes Tesco Polska.

REKLAMA

Prezes Tesco zaznacza, że rozwiązania, które są bardzo widoczne w kilku obiektach Tesco w Polsce są dopiero testowane. - Te rzeczy, które się sprawdziły, które dają bardzo szybki zwrot i obniżenie kosztów energii, obniżenie emisji CO2, wprowadzamy w każdym sklepie - wyjaśnia Tomaszewski.

Oszczędności energii uzyskiwane poprzez zastosowanie „zielonych" rozwiązań (w porównaniu z tradycyjnymi sklepami) sięgają w sklepach Tesco kilkunastu, a w przypadku najlepszych placówek nawet 25 proc.

Prezes Tesco Polska zapowiada, że w naszym kraju będą powstawały, kolejne „zielone sklepy". - Nie mogę w tej chwili wymienić dokładnych lokalizacji, ale mogę powiedzieć, że chcemy otwierać rocznie kilka sklepów super oszczędnych - zapowiada Ryszard Tomaszewski.

Tesco ma w Polsce sześć sklepów, które w dużym stopniu bazują na energii odnawialnej czerpiąc ją z paneli słonecznych, wiatraków i gruntowych wymienników ciepła. Brytyjska sieć udoskonala też stare sklepy poprzez wprowadzanie w nich energooszczędnych rozwiązań, począwszy od instalacji pokryw na zamrażarkach i chłodziarkach, rolet w meblach chłodniczych, kurtyn izotermicznych w mroźniach, po optymalizację wykorzystywania energii elektrycznej, np. poprzez zastosowanie czujników ruchu.

Operator rozpoczął też stosowanie falowników, czyli przetwornic częstotliwości prądu, w urządzeniach wentylacji i klimatyzacji w celu dostosowania charakteru pracy urządzeń do potrzeb wynikających z chwilowego zapotrzebowania.

Kilkanaście tygodni temu, były już szef Tesco Sir Terry Leahy na 41. Światowym Forum Ekonomicznym w Davos ogłosił otwarcie dwóch sklepów Tesco, które będą działać w formule „zero węgla". Pierwszy z nich uruchomiono w Tajlandii, drugi w Czechach.

Przypomnijmy, że 2000 roku Grupa Tesco zobowiązała się do obniżenia emisji dwutlenku węgla na 1 metr kwadratowy powierzchni we wszystkich sklepach i centrach dystrybucyjnych na świecie o 50 proc. do końca 2020 roku. W ramach realizacji tego celu Grupy, Tesco w Polsce zobowiązało się ograniczyć emisję CO2 o 10 proc. do końca lutego 2009 roku

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA