PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Zielona fala przyszła do Polski

  • Autor: propertynews.pl
  • 26 lut 2016 09:53

Zielona fala przyszła do Polski 4 Design Days: Zielone budynki – nowe wyzwania dla architektów i projektantów

Ostatnie lata w Polsce to okres wyraźnego ożywienia na rynku zrównoważonego budownictwa. Już ponad 200 budynków uzyskało tzw. zielone certyfikaty w systemie BREEAM i LEED, co plasuje nasz kraj w czołówce europejskiej. O tym jaka jest przyszłość zielonego budownictwa dyskutowano podczas sesji „Zielone budynki – nowe wyzwania dla architektów i projektantów” odbywającej się w ramach 4Design Days.

REKLAMA

Coraz więcej zielonych certyfikatów

Polska, pod względem ilości budynków certyfikowanych, na tle innych krajów wypada bardzo dobrze. Po Anglii, Niemczech i Francji, zajmujemy czwarte miejsce w Europie. To imponujący wynik, biorąc pod uwagę, że trend ten jest u nas stosunkowo nowy. – W 2010 roku był certyfikowany pierwszy budynek w systemie BREEAM i pierwszy w systemie LEED. W ciągu 5 lat dobiliśmy do czołówki europejskiej – mówił Robert Strzeński, architekt, partner Horizone Studio. I choć to informacja optymistyczna, zdaniem architekta istnieje zasadnicza różnica pomiędzy Polską a rynkami rozwiniętymi. – W Irlandii w latach 2006-2007 wszystkie budynki użyteczności publicznej były z założenia certyfikowane, lub były budynkami ekologicznymi, które miały być certyfikowane. I to one tworzyły trend na rynku budownictwa. U nas certyfikowane są głównie budynki komercyjne, sektor publiczny pozostaje w tyle - dodaje.

Ta sytuacja powoli się zmienia i są już pierwsze jaskółki. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zdecydował się na ekologiczne siedziby w Gdańsku i w Łodzi. Przy budowie obiektów wykorzystane zostały najnowsze rozwiązania niskoenergetyczne, a nadwyżka energii odprowadzana ma być do miejskiej sieci energetycznej. W Krakowie przy współpracy z Horizone Studio, powstaje ekologiczny kompleks dla Urzędu Marszałkowskiego. - Projektujemy zespół 3 budynków, które są poddawane certyfikacji w systemie BREEAM – mówił Robert Strzeński.

Rośnie jakość certyfikowanych obiektów

Jeszcze kilka lat temu trudno było namówić inwestorów działających na rynku nieruchomości do zastosowania „zielonych" technologii. Dziś panuje wręcz moda na certyfikację, a jakość certyfikowanych obiektów rośnie.

Jak zauważył Marek Kuryłowicz, wiceprezes zarządu Kuryłowicz& Associates, jeszcze jakiś czas temu można było uzyskać certyfikat niskim kosztem. Duża część budynków, które mogły się pochwalić takim certyfikatem, miała niewiele wspólnego z tak zwanym budownictwem ekologicznym. – Obiekty te stwarzały dobre warunki dla użytkowników, ale twarde dane nie potwierdzały niższego zużycia dwutlenku węgla, wody czy energii elektrycznej. Na szczęście certyfikacja stała się popularna i uzyskanie wysokiej oceny wiąże się obecnie z dość dużymi nakładami, co wyklucza stosowanie pseudorozwiązań, jak np. pomalowanie dachu na biało, czy ustawienie kilku stojaków na rowery, co miałoby udowodnić, że budynek jest ekologiczny - stwierdził.


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA