PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

2,5 mln zł na dokumentację rewitalizacji terenu kopalni w Mysłowicach

  • Autor: PAP
  • 19 gru 2013 11:00

Kosztem blisko 2,5 mln zł do połowy 2015 roku powstanie dokumentacja niezbędna do zagospodarowania ok. 67-hektarowego terenu dawnej kopalni Mysłowice. Otworzy to drogę do rewitalizacji tego położonego w pobliżu centrum miasta poprzemysłowego obszaru - informuje PAP.

REKLAMA

Samorząd Mysłowic oraz właściciel terenu - Katowicki Holding Węglowy (KHW) - od dawna rozmawiają na temat możliwości zagospodarowania tego terenu i nadania mu nowych funkcji. W czwartek Urząd Miasta w Mysłowicach poinformował, że samorządowi - w partnerstwie z samorządami Jaworzna i Sosnowca - udało się zdobyć ponad 2,2 mln zł unijnego dofinansowania na przygotowanie dokumentacji technicznej pod przyszłą rewitalizację pokopalnianych terenów.

Kopalnia Mysłowice jest częścią kopalni Mysłowice-Wesoła, powstałej niegdyś z połączenia dwóch kopalń. Obecnie aktywność kopalni skupia się przede wszystkim w Wesołej, a teren Mysłowic wykorzystywany jest jedynie marginalnie. Holding chciałby sprzedać ten obszar lub, wspólnie z samorządem i inwestorami, uczestniczyć w jego rewitalizacji. Samorządowcy widzą w tym szansę ożywienia miasta.

Na poprzemysłowym terenie znajduje się ok. 80 budynków biurowych i przemysłowych, z których część będzie wymagała rewitalizacji; pozostałe muszą być wyburzone. Kluczową dla samorządowców kwestią jest przejęcie terenu od KHW.

"Wiążemy duże nadzieje z zagospodarowaniem tego terenu. Mamy silną motywację, aby wykorzystać stojącą przed nami szansę i ubiegać się o środki unijne w ramach programów miejskich i rewitalizacyjnych na lata 2014-2020. To szansa dla naszego miasta" - ocenił prezydent Mysłowic Edward Lasok.

Projekt, który uzyskał unijne dofinansowanie, obejmuje m.in. ocenę stopnia zanieczyszczenia gruntów poprzemysłowych, ekspertyzę stanu technicznego obiektów, ekspertyzę dotyczącą sposobów pozyskania prawa własności gruntów oraz wykonanie dokumentacji projektowej zagospodarowania wybranych terenów. Dopiero taka dokumentacja da możliwość aplikowania o unijne środki na projekty rewitalizacyjne na tym terenie w latach 2014-2020.

Utrzymanie zbędnego kopalni terenu kosztuje KHW ok. 8 mln zł rocznie. To koszty podatków, utrzymania budynków, ochrony itp. Na 67-hektarach są m.in. budynki biurowe i przemysłowe - część będzie przeznaczona do wyburzenia, inne do rewitalizacji. Chodzi o przemysłową zabudowę z lat 1880-1912, objętą ochroną konserwatorską. Cały teren podzielony jest na 266 działek.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA