PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

2014 rok z zagranicznymi inwestycjami na poziomie 1,8 mld euro

  • wnp.pl
  • 12 sty 2015 08:35

54 zamknięte projekty wartości 1,8 mld euro to bilans działalności Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych w ubiegłym roku. Dzięki tym projektom powstanie 8,8 tys. nowych miejsc pracy.

REKLAMA

Ubiegłoroczny wynik osiągnięty przez PAIiIZ nie jest na pierwszy rzut oka imponujący, jeśli ktoś pamięta, że dekadę temu notowaliśmy napływ inwestycji zagranicznych rzędu kilkunastu miliardów euro. Pamiętajmy jednak, że mówimy tylko o projektach obsługiwanych przez Agencję i w tym kontekście prezentują się one co najmniej nieźle. Wartość projektów obsługiwanych przez PAIiIZ była dwukrotnie większa niż rok wcześniej.

Do inwestycyjnego boomu wciąż jednak jest daleko. Niezłe ubiegłoroczne wyniki zawdzięczamy przede wszystkim inwestycji Volkswagena we Wrześni, gdzie docelowo (otwarcie fabryki planowane jest na przyszły rok) ma znaleźć zatrudnienie ok 3 tys. osób. Z drugiej jednak strony Agencja też jest coraz bardziej wybredna jeśli chodzi o przyciąganie kapitału - nie chodzi bowiem o to by zagraniczni inwestorzy tworzyli w Polsce kolejne proste montownie, a raczej o to, by wzmacniać innowacyjność polskiej gospodarki.

Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych zakończyła rok 2014 z 54 zamkniętymi inwestycjami. Zagraniczne i polskie firmy obsługiwane przez PAIiIZ zdecydowały się na projekty o łącznej wartości 1816,84 mln euro w Polsce, dzięki którym w przyszłości powstanie 8 788 nowych miejsc pracy. Aktualnie przy wsparciu PAIiIZ prowadzone są 154 projekty inwestycyjne o wartości 2928,59 mln euro. W przypadku realizacji wszystkich inwestycji w przyszłości może powstać 30 013 nowych miejsc pracy.

Liderem w projektach prowadzonych są Stany Zjednoczone. Aktualnie PAIiIZ wspiera 53 amerykańskie projekty o wartości ponad miliarda euro, które mogą stworzyć 7,3 tys. nowych miejsc pracy. Niemieccy inwestorzy plasują się na drugiej pozycji - 20 projektów, wartości nieco ponad 300 mln euro i 3903 nowych miejsc pracy. Z Francji prowadzonych jest 11 projektów o wartości 210 mln euro, 2369 nowych miejsc pracy. Kolejne miejsca zajmują inwestorzy pochodzący z Japonii (8 projektów) oraz Włoch (7 projektów).

Najpopularniejszym sektorem wśród obsługiwanych przez PAIiIZ inwestorów jest BPO oraz motoryzacyjny - 33 projekty inwestycyjne. Wartość inwestycji z branży BPO, z natury raczej niskokosztowe może wynieść ok 30 mln euro ale pozwoli na stworzenie 9710 nowych miejsc pracy. Sektor motoryzacyjny może przyciągnąć prawie 650 mln euro i 6610 nowych miejsc pracy. Na kolejnych miejscach uplasowały się sektory: badawczo-rozwojowy (17 projektów inwestycyjnych), lotniczy (11 projektów) oraz branża elektroniczna i drzewna (po 9 projektów).


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA