PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

26 mld zł na inwestycje dla regionu łódzkiego w ramach Kontraktu Terytorialnego

  • Autor: PAP
  • 05 lis 2014 16:41

Zarząd województwa łódzkiego podpisze Kontrakt Terytorialny dla regionu tuż po przyjęciu go przez Radę Ministrów co zaplanowano na 12 listopada. Znalazło się w nim ok. 90 przedsięwzięć na łączną kwotę ok. 26 mld zł - poinformował w czwartek marszałek województwa Witold Stępień.

REKLAMA

23 przedsięwzięcia są na liście podstawowej, a pozostałe na tzw. liście warunkowej - powiedziała PAP rzeczniczka marszałka Joanna Blewąska.

Kontrakty Terytorialne to umowy zawierane pomiędzy rządem a samorządami województw dotyczące finansowania kluczowych inwestycji w regionach w latach 2014-2020. Na ich realizację będą trafiać pieniądze unijne oraz środki krajowe. Nie są to jednak dokumenty zamknięte, będzie można je uzupełnić o nowe przedsięwzięcia.

"Została stworzona lista przedsięwzięć objętych planem inwestycyjnym dla regionu, które będą miały możliwość finansowania z RPO na szczeblu regionalnym i inwestycje, które będą finansowane z programów krajowych. Wartość każdej z inwestycji będzie się ustalać po jej dokładnej wycenie w oparciu o projekty, po podpisaniu umów na realizację. Dziś mówimy o kwocie 26 mld zł zapisanej na realizację łódzkich przedsięwzięć do roku 2020" - powiedział na konferencji prasowej marszałek województwa łódzkiego Witold Stępień.

Do Kontraktu Terytorialnego wpisano m.in. duże inwestycje infrastrukturalne, w tym obwodnice Wielunia i Bełchatowa, budowę odcinka autostrady A1 Tuszyn - Pyrzowice, czy modernizacje linii kolejowych z Łodzi w kierunku Sieradza, Kutna i Centralnej Magistrali Węglowej przebiegającej przez region łódzki.

Do kontraktu - jak przyznał marszałek - wpisano też drogę ekspresową S14 (zachodnią obwodnicę Łodzi), ale z warunkiem, że możliwa będzie realizacja tej inwestycji, jeśli powstaną możliwości finansowe.

Wśród kluczowych inwestycji logistycznych znalazła się m.in. budowa portu multimodalnego w Zduńskiej Woli-Karsznicach, gdzie przecinają się dwie ważne linie kolejowe i droga S8. "To miejsce jest wskazywane w europejskiej sieci transportowej jako punkt węzłowy. W Łodzi podobne przedsięwzięcie stanowi węzeł Olechów - liczymy, że potencjał tego miejsca będzie rosnąć, czego potwierdzeniem jest np. pociąg do Chengdu w Chinach. Planujemy modernizację tej stacji przeładunkowej" - dodał marszałek woj. łódzkiego.

Do kontraktu wpisano też m.in. rozbudowę Regionalnego Ośrodka Onkologicznego Szpitala Wojewódzkiego im. Kopernika w Łodzi o kolejne ośrodki w szpitalach: w Sieradzu, Piotrkowie Trybunalskim i w Bełchatowie. Marszałek przyznał, że o wpisaniu do kontraktu programu rewitalizacji centrum Kutna władze regionu dyskutowały z Ministerstwem Kultury, które ze względu na ograniczenia możliwości finansowania obiektów zabytkowych i kulturalnych bało się, że będzie musiało tam zaangażować swoje środki.

  • 1
  • 2
  • waldi 2014-11-06 12:27:47
    dlaczego tylko tyle.Sprawdźmy ile dostaną woj. pomorskie,wielkopolskie,dolnośląskie,małopolskie nie mówiąc o mazowieckim

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA