PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

3,3 mld zł inwestycji w kujawsko-pomorskich strefach ekonomicznych

  • Autor: PAP
  • 12 wrz 2012 13:45

3,3 mld zł zainwestowano dotychczas w specjalnych strefach ekonomicznych działających w regionie kujawsko-pomorskim. Dzięki temu powstało ponad pięć tysięcy nowych miejsc pracy, a kolejne 1,5 tys. zostało zachowanych.

REKLAMA

"Specjalne strefy ekonomiczne są ważnym instrumentem polityki regionalnej: oznaczają napływ inwestycji bezpośrednich, a więc takich, które w rzeczywisty sposób wpływają na rozwój województwa, poruszają koniunkturę i generują miejsca pracy. Dlatego konsekwentnie lobbowaliśmy na rzecz przyłączania do Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (PSSP) kolejnych obszarów inwestycyjnych w naszym województwie" - podkreślił w środę marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki.

Marszałek otworzył w środę konferencję na temat zasad działania oraz korzyści, jakie dają specjalne strefy ekonomiczne. Spotkanie zorganizowane na terenie podstrefy PSSE w Kowalewie Pomorskim zgromadziło wielu samorządowców i przedsiębiorców, którzy korzystają z udogodnień oferowanych przez strefy ekonomiczne.

W województwie kujawsko-pomorskim istnieje dziewięć podstref Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, oferujących w sumie 620 hektarów terenów inwestycyjnych. Trwają procedury związane z przyłączeniem nowych oraz utworzeniem w Kowalu koło Włocławka podstrefy Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Najstarszą z nich, a zarazem największą obszarowo, z największymi inwestycjami i największą liczbą zatrudnionych, jest działający od 2007 roku Crystal Park w podtoruńskiej gminie Łysomice. Ulokował tu swoje fabryki japoński gigant elektroniczny Sharp i kooperujące z nim przedsiębiorstwa.

Na początku września w Łysomicach otworzyła swój nowy zakład produkcyjny toruńska firma Apator, wytwarzająca elektroniczną aparaturę łącznikową i licznikową. Łączna wartość inwestycji w Crystal Parku to 1,4 miliarda złotych, a liczba pracujących tu ludzi zbliża się do 3 tysięcy.

Przypadek Crystal Parku bywa jednak często podawany jako kontrowersyjny. Jak przyznają samorządowcy, znaczna część załóg azjatyckich pracodawców otrzymuje minimalne wynagrodzenia, a firmy często wynajmują personel firm wyspecjalizowanych w tzw. pracy czasowej, co daje im możliwość elastycznego dostosowywania poziomu zatrudnienia do często zmieniających się potrzeb.

Inwestycja na obszarze objętym specjalną strefą ekonomiczna łączy się z pomocą publiczną dla przedsiębiorstw w postaci zwolnień podatkowych w wysokości co najmniej połowy wartości inwestycji i co najmniej połowy dwuletnich kosztów pracy nowozatrudnionych pracowników; inwestujący mogą też liczyć na zwolnienia lub ulgi w podatku od nieruchomości.

"Dlatego obejmowanie przez strefy nowych terenów to interes dla wszystkich - i dla biznesu, i dla lokalnych oraz regionalnych społeczności. Obecnie trwa procedura przyłączania trzech nowych terenów do PSSE - siedmiu hektarów w Rypinie (powiększenie istniejącej strefy), czterech hektarów w Świeciu (powiększenie istniejącej strefy) i ośmiu hektarów we Włocławku" - dodał Całbecki.

O włączenie własnych terenów inwestycyjnych do którejś spośród działających w kraju specjalnych stref ekonomicznych zabiegają też lokalne społeczności gmin Unisław w powiecie chełmińskim, Brzuze w powiecie rypińskim i Aleksandrów Kujawski w powiecie aleksandrowskim.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA