PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

4,3 mld zł na realizację Małopolskiego Planu Inwestycyjnego

  • Autor: PAP
  • 24 wrz 2015 12:48

140 projektów inwestycyjnych o łącznej wartości 4,3 mld zł znalazło się w Małopolskim Planie Inwestycyjnym przedstawionym w czwartek przez władze województwa. - Tak wielkiego programu inwestycyjnego województwo jeszcze nie miało - ocenił marszałek Marek Sowa.

REKLAMA

Jak wyjaśnił marszałek, w dokumencie zebrane zostały najważniejsze zadania z wieloletnich planów inwestycyjnych, które zarząd regionu chce zrealizować do 2023 r. Finansowane będą one z różnych źródeł, funduszy unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego, budżetu województwa i samorządów lokalnych, a także budżetu państwa.

"Ten dokument jest potrzebny, bo tak wielu tak dużych inwestycji nie da się realizować chaotycznie - musi być stworzony spójny plan rozpisany na kolejne lata, aby osiągnąć konkretne efekty" - ocenił Sowa.

Podstawą dla MPI są zapisy Strategii Rozwoju Województwa Małopolskiego na lata 2011-2020. Jednocześnie plan został powiązany z Wieloletnią Prognozą Finansową Województwa Małopolskiego.

Według Sowy Małopolski Plan Inwestycyjny obejmuje przedsięwzięcia podejmowane przez samorząd województwa oraz jednostki mu podległe. Nie zawiera jednak wszystkich zadań inwestycyjnych przewidzianych do realizacji z udziałem środków budżetu województwa. Koncentruje się na przedsięwzięciach o znaczeniu strategicznym dla regionu.

W planie znalazły się zadania z wielu obszarów, obejmujące zarówno przedsięwzięcia infrastrukturalne, jak związane np. z promocją, profilaktyką zdrowotną, nauczaniem czy prowadzeniem polityki rozwoju. Najwięcej pieniędzy, około 2,4 mld zł zostanie przeznaczonych na rozwój transportu.

W wyniku realizacji MPI zostanie m.in. zbudowanych 14 nowych obwodnic miast i wsi o łącznej długości 63 km. Rozbudowanych i zmodernizowanych będzie 20 odcinków dróg wojewódzkich o łącznej długości ponad 350 km, zakupionych będzie ok. 30 nowoczesnych pociągów na potrzeby Kolei Małopolskich, a także zbudowanych ok. 700 km ścieżek rowerowych w całym regionie.

Przewidziano wsparcie dla 14 instytucji kultury, w tym utworzenie dwóch nowych instytucji: Międzymuzealnego Centrum Konserwacji i Magazynowania Muzealiów oraz Ośrodka Dziedzictwa Kultury Niematerialnej (pierwsze takie instytucje w kraju). Zaplanowano też 11 inwestycji w dziewięciu małopolskich szpitalach na łączną kwotę prawie 199 mln zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA