PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

4,5 mld zł unijnego wsparcia dla województwa kujawsko-pomorskiego

  • Autor: PAP
  • 25 lut 2015 14:10

Blisko 8 mld zł wyniosła łączna wartość wszystkich przedsięwzięć zrealizowanych w woj. kujawsko-pomorskim w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013 - podał w środę Urząd Marszałkowski w Toruniu. Wartość wsparcia z UE sięgnęła 4,5 mld zł.

REKLAMA

Jak przekazała rzeczniczka marszałka regionu Beata Krzemińska, w Kujawsko-Pomorskiem dobiegają końca wszystkie wdrażane z poziomu regionu programy pomocowe finansowane przez Unię Europejską, w tym Regionalny Program Operacyjny Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

"Najwięcej pieniędzy z naszego RPO - 1,2 mld zł, czyli ponad jedną czwartą wszystkich środków - przeznaczyliśmy na budowę warunków dla rozwoju przedsiębiorczości, w tym na bezpośrednie wsparcie inwestycji przedsiębiorstw i projekty poszerzające ofertę regionalnych instytucji otoczenia biznesu" - powiedziała Krzemińska.

Dodała, że liczba projektów w tym segmencie przekroczyła tysiąc. Z dofinansowania skorzystało ponad tysiąc firm, przede wszystkim małych i średnich, które stworzyły 2,5 tys. miejsc pracy. Druga w kolejności wartość wsparcia - ponad miliard złotych - dotyczy projektów związanych z rozwojem infrastruktury transportowej. Jak wskazała rzeczniczka, efektem jest m.in. wybudowanie 90 km nowych dróg i modernizacja ponad 600 km dróg istniejących.

"Do ostatnich realizowanych dużych inwestycji należą budowa centrum kulturalno-kongresowego +Jordanki+ w Toruniu i budowa Bydgoskiego Centrum Targowo-Wystawienniczego. Podobnie jak wszystkie inne przedsięwzięcia finansowane ze środków perspektywy 2007-2013, obie zakończą się jeszcze w tym roku" - zaznaczyła Krzemińska.

Rzeczniczka dodała, że "wdrażany z poziomu marszałkowskiej administracji województwa" segment Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki (PO KL) zakończony zostanie podpisaniem blisko 2,5 tys. umów o dofinansowanie i przekazaniem 2,3 mld zł wsparcia.

Jak podkreśliła, wymierne efekty PO KL to m.in. dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej dla 13 tys. osób, dotacje dla 18 tys. osób w ramach przedsiębiorstw ekonomii społecznej, blisko 15 tys. wiejskich dzieci objętych edukacją przedszkolną, ponad 300 szkół i placówek kształcenia zawodowego, które zmodernizowały ofertę nauczania, szkolenia podnoszące lub poszerzające kwalifikacje dla kilkudziesięciu tysięcy pracowników i uruchomienie różnych form kształcenia ustawicznego, z których skorzystało 3 tys. dorosłych mieszkańców regionu.

Krzemińska zwróciła uwagę, że finiszują także przedsięwzięcia finansowane z przypadających na województwo kujawsko-pomorskie segmentów Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) i Programu Operacyjnego Ryby. "PROW to 655 mln zł rozdysponowanej pomocy, ponad 3 tys. projektów i tyleż podpisanych umów z beneficjentami. Wartość pomocy przyznanej w ramach PO Ryby to 56,5 mln zł, czyli blisko 400 projektów" - powiedziała rzeczniczka.

W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020 do regionu kujawsko-pomorskiego trafi 1,9 mld euro z Unii Europejskiej. Po dodaniu wkładu krajowego województwo będzie dysponować w ramach RPO kwotą 2,23 miliarda euro, czyli 9,5 miliarda złotych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA