PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

6 mln zł dla Łodzi na starania o organizację Expo 2022

  • Autor: PAP
  • 27 lut 2015 12:41

Władze Łodzi otrzymały 6 mln zł na starania o organizację Expo 2022. Wiceprezydent miasta Marek Cieślak poinformował w piątek, że jest to pierwsza transza z obiecanych przez rząd 10 mln zł. Tematem Expo w Łodzi ma być rewitalizacja obszarów miejskich.

REKLAMA

Jak zaznaczył wiceprezydent, przyznanie pieniędzy na starania o organizację Expo w 2022 r. pozwoli na ogłoszenie w ciągu dwóch najbliższych tygodni przetargu na przygotowanie dokumentów niezbędnych do aplikacji do Międzynarodowego Biura Wystaw (BIE), które przyznaje prawa do organizacji wystaw i nadzoruje ich przygotowania.

"Chcemy ogłosić przetarg na przygotowanie trzech dokumentów: studium wykonalności, aplikacji do BIE oraz strategię promocji całego przedsięwzięcia. Te dokumenty są niezbędne i wymagane przez BIE. Kolejną transzę funduszy z 10 mln zł obiecanych przez rząd chcemy przeznaczyć na promocję pomysłu realizacji Expo w Łodzi. Rząd uruchomi wszystkie swoje agendy i placówki, aby pokazać, że Łódź chce być gospodarzem Expo w 2022 roku" - podkreślił Cieślak.

Łódzki magistrat stara się o organizację Expo International, czyli tzw. małego Expo. Imprezy te są organizowane między wystawami światowymi i mają tematykę ograniczoną do jednego konkretnego problemu. Tematem proponowanym przez Łódź jest kompleksowa rewitalizacja obszarów miejskich.

O organizację "małego" Expo zabiega zawsze wiele państw. W lutym odbyło się w Łodzi posiedzenie Komitetu Sterującego ds. Expo 2022. Zasiadająca w nim wiceminister spraw zagranicznych Katarzyna Kacperczyk zapewniła, że w promocję Łodzi jako gospodarza Expo 2022 MSZ zaangażuje wszystkie swoje placówki dyplomatyczne. Do tej pory starania łódzkich władz wsparło 30 polskich instytucji działających poza granicami kraju.

Wiceprezydent Cieślak zaznaczył, że Łódź będzie obecna w polskim pawilonie na tegorocznej "dużej" wystawie światowej Expo w Mediolanie. "10 marca na spotkaniu z marszałkami województw zostaną określone zasady udziału poszczególnych regionów. To niezmiernie istotne, aby ci, którzy będą w Mediolanie, zwłaszcza decydenci odgrywający ważną rolę we głosowaniu dotyczącym organizacji +małego+ Expo mogli zobaczyć, że Łódź jest w sposób szczególny - mam nadzieję - eksponowana na tej wystawie" - dodał.

Kluczowe w uzyskaniu prawa do organizacji Expo jest pozyskanie głosów krajów członkowskich BIE. Prawo głosu w BIE ma obecnie 167 krajów.

Z informacji łódzkiego magistratu wynika, że do BIE nie wpłynęły na razie żadne oficjalne sygnały od kontrkandydatów Łodzi do organizacji Expo. Nieoficjalne sygnały przekazywane przez placówki dyplomatyczne wskazują, że polskie miasto może konkurować z Sao Paulo (Brazylia).

Formalne zgłoszenie kandydatury Łodzi nastąpi w czerwcu 2016 roku. Przed złożeniem aplikacji można prowadzić działania promocyjne dotyczące samego miasta oraz rewitalizacji jako tematyki wystawy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA