PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Airbus Helicopters zapowiada nowe inwestycje w Polsce

  • Autor: PAP
  • 27 kwi 2015 19:10

Wybór śmigłowca Airbus Helicopters oznacza powstanie w Polsce setek nowych miejsc pracy - zapowiedział w poniedziałek prezes firmy Guillaume Faury. Chodzi nie tylko o montaż maszyn dla polskiej armii, ale i produkcję podzespołów.

REKLAMA

Linia montażowa ma powstać w Wojskowych Zakładach Lotniczych nr 1 w Łodzi, będzie to wspólne przedsięwzięcie Airbus Helicopters i WZL1. Pracownicy zostaną przeszkoleni we Francji. Ponieważ dostawy mają się rozpocząć za dwa lata, pierwsze śmigłowce będą montowane za granicą, ale - jak powiedział Faury - po zakończeniu dostaw dla polskiej armii kolejne wiropłaty zostaną zmontowane w Polsce dla innych zagranicznych klientów, tak że w Łodzi zostanie zmontowanych 50 maszyn - tyle, ile ma zamówić MON.

Obecnie grupa Airbus zatrudnia w Polsce ok. 900 osób. Należą do niej zakłady na warszawskim Okęciu, włączone m. in. w produkcję struktur do samolotów pasażerskich A320 i transportowych C295M i niezwiązane z częścią wytwarzającą śmigłowce.

Linia montażowa to część oferty złożonej w przetargu na śmigłowce dla wojska. Według prezesa Airbus Helicopters w WZL1 powstanie blisko 300 miejsc pracy, związanych z montażem płatowców (Łódź) i silników (Dęblin). Uruchomienie linii montażu, remontów i obsługi śmigłowców to - zgodnie w wymaganiami strony polskiej - część oferty złożonej w przetargu.

Faury podkreślił, że produkcja części w Polsce odbywałaby się nie tylko w związku z planowanymi dostawami śmigłowca Caracal, ale także na eksport, w ramach zamówień do maszyn cywilnych i wojskowych.

Oprócz linii montażowej w Łodzi i Dęblinie Airbus Helicopters planuje ulokowanie w Polsce zakładu produkcji wirników i przekładni. "Zdecydowaliśmy, że umieścimy w Polsce zakłady produkujące te części, ponieważ jesteśmy pod wrażeniem umiejętności tutejszych inżynierów" - powiedział Faury.

Lokalizacja tego zakładu, który ma być własnością Airbus Helicopters, nie jest jeszcze przesądzona; rozważane są np. Łódź i Radom. Łącznie Faury zapowiada powstanie 1250 miejsc pracy związanych bezpośrednio z produkcją wiropłatów i integracją systemów oraz 2 tys. miejsc związanych z nią pośrednio. "Wykraczamy poza wymogi przetargu, zamierzamy stworzyć eksosystem, jak w naszych krajach macierzystych" - powiedział Faury. "Będę się czuł spełniony, kiedy Polska będzie się uważać w pełni za część grupy Airbus" - dodał.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA