PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Archidiecezja poznańska odzyska atrakcyjny grunt w mieście

  • Autor: PAP
  • 17 lut 2012 15:21

Archidiecezja poznańska odzyska działkę zabraną jej w PRL. W piątek Naczelny Sąd Administracyjny oddalił kasację władz Poznania w tej sprawie. Uznał, że o zwrot własności kościelnej można ubiegać się także na podstawie ustawy o gospodarce nieruchomościami.

REKLAMA

Wyrok ten może otworzyć nową drogę prawną do rewindykacji nieruchomości kościelnych. NSA dopuścił bowiem, że można występować o ich zwrot nie tylko - jak dotychczas - na podstawie ustawy o stosunku państwa do Kościoła katolickiego z 1989 r., ale także z powołaniem na ustawę o gospodarce nieruchomościami z 1997 r. oraz inne ustawy ogólne. Według NSA wnioski o zwrot mogą też dotyczyć gruntów skomunalizowanych.

W sprawie chodziło o działkę o powierzchni 14,5 tys. m kw., wywłaszczoną w latach 70., a pozostającą w stanie niezagospodarowanym. Jak podawała "Rzeczpospolita", archidiecezja nie wystąpiła o jej zwrot do Komisji Majątkowej na podstawie ustawy o stosunku państwa do Kościoła, ale zaczęła się o nią ubiegać dopiero w 2004 r. i z powołaniem na ustawę o gospodarce nieruchomościami.

Właśnie na tej podstawie starosta poznański zdecydował o zwrocie działki archidiecezji. Po odwołaniu złożonym przez władze miasta wojewoda wielkopolski umorzył postępowanie. Po skardze archidiecezji Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu uchylił jednak decyzję wojewody i utrzymał decyzję starosty. WSA uznał, że ustawa o gospodarce nieruchomościami nie przewiduje wyłączeń kościelnych osób prawnych.

Poznań zaskarżył ten wyrok do NSA. Według pełnomocnika miasta ustawa o gospodarce nieruchomościami nie może być tu stosowana, bo przywracanie Kościołowi własności reguluje ustawa z 1989 r. Można było z niej korzystać, wnosząc o zwrot mienia do końca 1992 r. do Komisji Majątkowej, a niezłożenie go w tym terminie sprawiło, że roszczenie wygasło - argumentował Poznań. Archidiecezja podkreślała, że ustawa o stosunku państwa do Kościoła nie wyłącza stosowania ustawy o gospodarce nieruchomościami.

NSA orzekł, że kasacja miasta jest niezasadna, a wyrok WSA jest trafny. Jak mówiła sędzia Anna Lech w uzasadnieniu wyroku, argumenty kasacji byłyby zasadne wtedy, gdyby udało się z całą pewnością ustalić, czy za zabrane mienie wypłacono odszkodowanie i czy zostało ono odebrane. Sędzia dodała, że po likwidacji Komisji Majątkowej nie ma już trybu, w jakim należałoby tego dochodzić.

Komisja Majątkowa - która przestała istnieć w marcu 2011 r. - od 1989 r. decydowała o zwrocie nieruchomości Skarbu Państwa zagrabionych w PRL Kościołowi katolickiemu. Przekazała ona stronie kościelnej ponad 65,5 tys. ha oraz 143,5 mln zł rekompensat. Rozpoznała ponad 2,8 tys. wniosków. Dla nierozstrzygniętych 216 spraw pozostała cywilna droga sądowa. Obecnie o zwrot mienia przed sądami mogą ubiegać się także te instytucje kościelne, które nie składały wniosków do Komisji Majątkowej.

Decyzja o likwidacji Komisji miała związek z krytyką jej działalności: media podawały, że nie weryfikowano wycen gruntów przedstawianych przez rzeczoznawców Kościoła - miały być zaniżane. Od orzeczeń Komisji samorządom nie przysługiwały też odwołania. Trybunał Konstytucyjny generalnie uznał zasady zwrotu za zgodne z konstytucją.

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • PK 2012-02-24 11:36:59
    A co to Kościół to inny podmiot niż inne osoby prawne czy fizyczne. No jeśliby tak było to już by znaczyło jawną dyskryminację katolików...

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA