PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

ARP właścicielem SSE Starachowice?

  • Autor: PAP
  • 10 sty 2018 12:43

ARP właścicielem SSE Starachowice? Fotolia

Agencja Rozwoju Przemysłu prowadzi rozmowy w sprawie przejęcia Specjalnej Strefy Ekonomicznej Starachowice. Wiceprezes ARP Dariusz Śliwowski powiedział PAP w środę, że liczy na to, iż w pierwszym półroczu 2018 r. agencja stanie się właścicielem strefy.

REKLAMA

Jak powiedział wiceszef ARP, 73 proc. akcji należy do inwestora - spółki z grupy Zasada, ponad 20 proc. - do skarbu państwa, a "pojedyncze procenty" do miasta Starachowice.

"Rozmawiamy z inwestorem o akcjach, a docelowo będziemy rozmawiali także z miastem i odpowiednim ministerstwem na temat odkupienia akcji miasta i przeniesienia akcji Skarbu Państwa w nasze władanie" - powiedział wiceprezes ARP Dariusz Śliwowski. Dodał, że "waga udziałów i decyzyjność" jest po stronie Skarbu Państwa.

Według Śliwińskiego, docelowo ARP miałaby przejąć 100 proc. udziałów. "To byłby optymalny model dla nas" - podkreślił wiceprezes Śliwiński.

Pytany o to, na jakim etapie są rozmowy, Śliwiński odpowiedział: "Skończyliśmy etap ogólnego tzw. due diligence (analiza pod względem kondycji handlowej, finansowej, prawnej i podatkowej - PAP) i przygotowujemy się do pogłębionego, przedstawiliśmy akcjonariuszowi pierwsze przymiarki kwotowe, czekamy na odzew" - powiedział.

Jak zaznaczył Śliwiński, województwo świętokrzyskie na wszelkich mapach inwestycji w Polsce "nie jest na czele listy". "Widzimy tam jednak potencjał do wykorzystania, np. Kielc, ośrodka naukowego" - powiedział. Z kolei, znajdujący się również w tej strefie Suchedniów, to przykład miasta, które boryka się z problem bezrobocia na skutek likwidacji na początku lat 2000 funkcjonującego tam przemysłu. "W tej chwili miasto o tradycjach przemysłowych cierpi. Nie ma lokomotywy, która mogłaby spowodować jego rozwój" - zaznaczył.

Jak podkreślił Śliwiński, ARP zdecydowała się rozpocząć rozmowy o przejęciu SEE Starachowice, bo widzi możliwości tego regionu. "Po pierwsze jej geograficzna bliskość, po sąsiedzku w stosunku do naszej strefy na Podkarpaciu. Jest to de facto część COP. Obszar świętokrzyskiego obejmujemy z dwóch stron. Jesteśmy obecni na Podkarpaciu, Lubelszczyźnie, a z drugiej strony w Radomiu. Nawet od strony geograficznej układa nam się to w jedną całość" - wyjaśnił.

Dodał, że dla ARP działalność strefowa jest działalnością gospodarczą. "To całkiem dobry kawałek biznesu" - ocenił. Dodał, że agencja ma do zaoferowania zarówno potencjał organizacyjny, jak i finansowy, który może w tym obszarze wykorzystać. "Jeśli widzimy szansę, gdzie możemy połączyć i działalność w ramach Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, i reindustrializacji Polski, a dodatkowo na tym zarobić, grzech byłoby nie skorzystać".

"Liczę, że w pierwszym półroczu 2018 roku będziemy w stanie zapiąć (rozmowy - PAP) i staniemy się właścicielem strefy" - wskazał Śliwowski.

Agencja Rozwoju Przemysłu to spółka Skarbu Państwa, działająca w ramach Grupy Polskiego Funduszu Rozwoju. ARP zarządza dwiema specjalnymi strefami ekonomicznymi: SSE Euro-Park Mielec oraz TSSE Euro-Park Wisłosan.

Podobał się artykuł? Podziel się!

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA