PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Atuty i trendy Śląska. Debata o regionie na Property Forum Katowice

  • Autor: wnp.pl
  • 16 sty 2015 16:24

Atuty i trendy Śląska. Debata o regionie na Property Forum Katowice

Obszary, które zdecydują o rozwoju województwa śląskiego w kontekście napływu nowych inwestycji to m.in. kapitał ludzki i edukacja, wewnętrzna spójność aglomeracji i regionu, podnoszenie jakości życia, a także inwestycje w nowe technologie. Temat omawiany był podczas Property Forum Katowice 2015.

REKLAMA

Województwo śląskie zajmuje od lat, wraz z Dolnym Śląskiem i woj. mazowieckim, jedno z czołowych miejsc w rankingu atrakcyjności inwestycyjnej Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową. Jednocześnie region zmaga się ze strukturalnymi problemami: restrukturyzacją górnictwa, zagospodarowaniem terenów poprzemysłowych, niekorzystnymi trendami w demografii, na rynku pracy czy w systemie edukacji. O mocnych i słabych stronach Śląska rozmawiali w Katowicach przedstawiciele biznesu: pracodawcy, inwestorzy, deweloperzy oraz regionalni politycy i eksperci.

Kapitał ludzki, etos pracy, zdolności do działania w zespole i adaptacji do zmiennych warunków - to najczęściej wymieniane przez pracodawców śląskie atuty. Na te przewagi zwróciła uwagę na wstępie debaty inaugurującej katowickie Forum Jolanta Jaworska, dyrektor programów publicznych w Polsce i krajach bałtyckich w IBM Polska. Firma, choć inwestuje w Katowicach, jako zaplecze kadrowe i obszar współpracy z uczelniami bierze pod uwagę cały region.

Z Jaworską zgodził się Paweł Tynel, partner w dziale doradztwa podatkowego firmy EY, który jednak wskazał na pojawiające się trudności w pozyskiwaniu pracowników z odpowiednimi kwalifikacjami.

- W Krakowie mamy więcej osób przechodzących przez wstępne teksty kwalifikacyjne przy zatrudnieniu. To może wskazywać na pewne ograniczenia na Śląsku... Przy trudnościach z dostępem do kapitału ludzkiego możemy rozważać rozwój w innej lokalizacji.
Katowice pozostają jednak jednym z pięciu czołowych miast pod względem lokowania nowoczesnych usług dla biznesu - powiedział.

Zdaniem Tynela warto w tej dziedzinie szukać z Krakowem synergii.

O potrzebach edukacyjnych mówiła w trakcie debaty także Gabriela Lenartowicz, członkini zarządu województwa śląskiego.

- Regiony w coraz większym stopniu konkurują o inwestora jakością życia, poziomem edukacji, ofertą czasu wolnego - zauważyła Lenartowicz. Mniejsza ostatnio liczba studiujących, przy dobrze już wyposażonej bazie naukowej i laboratoryjnej uczelni, może się jej zdaniem przełożyć na jakość edukacji i jej dostosowanie do potrzeb rynku. Władze regionu chcą wspierać takie tendencje, być może poprzez formę "bonu edukacyjnego".


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA