PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Atuty i trendy Śląska. Debata o regionie na Property Forum Katowice

  • Autor: wnp.pl
  • 16 sty 2015 16:24

Atuty i trendy Śląska. Debata o regionie na Property Forum Katowice

Obszary, które zdecydują o rozwoju województwa śląskiego w kontekście napływu nowych inwestycji to m.in. kapitał ludzki i edukacja, wewnętrzna spójność aglomeracji i regionu, podnoszenie jakości życia, a także inwestycje w nowe technologie. Temat omawiany był podczas Property Forum Katowice 2015.

REKLAMA

Województwo śląskie zajmuje od lat, wraz z Dolnym Śląskiem i woj. mazowieckim, jedno z czołowych miejsc w rankingu atrakcyjności inwestycyjnej Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową. Jednocześnie region zmaga się ze strukturalnymi problemami: restrukturyzacją górnictwa, zagospodarowaniem terenów poprzemysłowych, niekorzystnymi trendami w demografii, na rynku pracy czy w systemie edukacji. O mocnych i słabych stronach Śląska rozmawiali w Katowicach przedstawiciele biznesu: pracodawcy, inwestorzy, deweloperzy oraz regionalni politycy i eksperci.

Kapitał ludzki, etos pracy, zdolności do działania w zespole i adaptacji do zmiennych warunków - to najczęściej wymieniane przez pracodawców śląskie atuty. Na te przewagi zwróciła uwagę na wstępie debaty inaugurującej katowickie Forum Jolanta Jaworska, dyrektor programów publicznych w Polsce i krajach bałtyckich w IBM Polska. Firma, choć inwestuje w Katowicach, jako zaplecze kadrowe i obszar współpracy z uczelniami bierze pod uwagę cały region.

Z Jaworską zgodził się Paweł Tynel, partner w dziale doradztwa podatkowego firmy EY, który jednak wskazał na pojawiające się trudności w pozyskiwaniu pracowników z odpowiednimi kwalifikacjami.

- W Krakowie mamy więcej osób przechodzących przez wstępne teksty kwalifikacyjne przy zatrudnieniu. To może wskazywać na pewne ograniczenia na Śląsku... Przy trudnościach z dostępem do kapitału ludzkiego możemy rozważać rozwój w innej lokalizacji.
Katowice pozostają jednak jednym z pięciu czołowych miast pod względem lokowania nowoczesnych usług dla biznesu - powiedział.

Zdaniem Tynela warto w tej dziedzinie szukać z Krakowem synergii.

O potrzebach edukacyjnych mówiła w trakcie debaty także Gabriela Lenartowicz, członkini zarządu województwa śląskiego.

- Regiony w coraz większym stopniu konkurują o inwestora jakością życia, poziomem edukacji, ofertą czasu wolnego - zauważyła Lenartowicz. Mniejsza ostatnio liczba studiujących, przy dobrze już wyposażonej bazie naukowej i laboratoryjnej uczelni, może się jej zdaniem przełożyć na jakość edukacji i jej dostosowanie do potrzeb rynku. Władze regionu chcą wspierać takie tendencje, być może poprzez formę "bonu edukacyjnego".


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA