PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Bałtyckie trio razem może więcej

  • Autor: gdansk.pl/propertynews.pl
  • 15 gru 2015 10:32

Atutem Trójmiasta jest wysoki poziom aktywności społecznej i dobry wizerunek. Największą słabością - wyższe uczelnie - wynika z "Raportu o polskich metropoliach” przygotowanego przez PwC.

REKLAMA

Raport PwC dotyczy sytuacji społeczno-gospodarczej dwunastu największych miast, należących do Unii Metropolii Polskich. Część publikacji zatytułowana “Bałtyckie trio razem może więcej”, poświęcona ocenie szans i wyzwań stojących przed Trójmiastem, miała swoją premierę 14 grudnia 2015 r. w Sopocie.

Autorzy raportu zajęli się oszacowaniem wielkości kapitału rozwojowego, którym dysponują polskie miasta. Kapitał ten oceniali według klucza siedmiu poszczególnych obszarów rozwoju metropolii (“siedmiu kapitałów”), biorąc pod uwagę: finanse, inwestycje, infrastrukturę, instytucje, wizerunek, ludzi i jakość życia.

Trójmiasto na tle pozostałych badanych miast wyróżnia się równomiernym rozwojem w zakresie wszystkich wziętych pod uwagę kapitałów. Pod tym względem metropolia znalazła się na czwartym miejscu w kraju (po Warszawie i sklasyfikowanych ex equo: Wrocławiu z Krakowem oraz Katowicach z Poznaniem).

Mocne strony Trójmiasta, rozsiane w ramach poszczególnych kapitałów to m.in. aktywność społeczeństwa obywatelskiego (oceniana na podstawie frekwencji wyborczej i ilości projektów zgłoszonych w budżecie obywatelskim) oraz wysoki odsetek osób prowadzących działalność gospodarczą, z czego wynika również stabilna baza dochodowa trzech miast. Analitycy ocenili budżety Gdańska, Gdyni i Sopotu jako dobrze zarządzane. Dostrzeżono również skuteczność Trójmiasta w zakresie sięgania po dotacje z Unii Europejskiej, a także jego rosnące zasoby mieszkaniowe oraz zdecydowaną poprawę jakości obsługi inwestorów zagranicznych. W tym kontekście wskazali na unikalny system obsługi inwestorów zagranicznych zrealizowany w ramach inicjatywy Invest in Pomerania.

Analizując słabości trójmiejskiej metropolii autorzy raportu PwC sformułowali trzy główne rekomendacje działań. Po pierwsze, wzmocnienie współpracy między trzema miastami - nawet szybki, ale nie skoordynowany wzrost poszczególnych kapitałów nie będzie się efektywnie przenosić na rozwój gospodarczy. Po drugie - zwrócenie większej uwagi na problemy jakości życia mieszkańców, a zwłaszcza podniesienie dostępności służby zdrowia (w zakresie liczby lekarzy przypadających na mieszkańca Trójmiasto jest na przedostatnim miejscu wśród 12 miast raportu) i rozwoju edukacji. I po trzecie zwiększenie wysiłków na rzecz rozwoju uczelni wyższych Trójmiasta, gdyż pod tym względem jesteśmy wyraźnie w tyle za konkurentami. Ograniczona liczba studentów i dostępność absolwentów mogą bezpośrednio wpływać na jakość rynku pracy, a tym samym na perspektywy rozwojowe metropolii - podkreślono w rekomendacjach.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA