PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Będzie Narodowy Plan Rewitalizacji

  • Autor: MIiR
  • 04 lip 2014 12:07

Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju przedstawiło założenia Narodowego Planu Rewitalizacji (NPR). Dzięki niemu rewitalizacja ma być bardziej kompleksowa, spójna i skuteczna.

REKLAMA

Założenia Narodowego Planu Rewitalizacji (NPR) zaprezentowane zostały po raz pierwszy na Kongresie Rewitalizacji, który odbywał się w dniach 4-6 czerwca 2014 r. w Krakowie. MIiR rozpoczłęo dyskusję nad jego zakresem ze wszystkimi partnerami związanymi z rewitalizacją obszarów zdegradowanych.

NPR ma być dokumentem rządowym, który stworzy przyjazne warunki dla prowadzenia rewitalizacji w Polsce, np. poprzez projekty zmian w prawie, stworzenie spójnego systemu i określenie źródeł finansowania rewitalizacji, czy wypracowanie wzorcowych dokumentów.

MIiR uważa, że program ma pomóc w odzyskaniu terenów zdegradowanych, przede wszystkim w miastach. Te procesy i ich skutki to m.in. problemy ekonomiczne, niszczejąca infrastruktura. Wg opracowania Instytutu Rozwoju Miast „Skala degradacji miast w Polsce", nawet 20 proc. obszarów miejskich wymaga rewitalizacji.

Zdaniem MIiRu NPR ma stanowić odpowiedź na negatywne zjawiska i tendencje w miastach, np. chaotyczne rozpraszanie zabudowy miejskiej, czyli tzw. rozlewanie się miast, wyludnianie się ich centrów, zanieczyszczenie powietrza. Chodzi o promowanie idei „powrotu do miast" - zwartych w zabudowie, ograniczających emisyjność, charakteryzujących się dbałością o zieloną infrastrukturę i jednocześnie przyjaznych mieszkańcom.

Horyzont czasowy dokumentu to 2022 rok, wiąże się to z dużymi środkami dostępnymi dla Polski z budżetu UE na lata 2014-2020 (przewiduje się, że na szeroko rozumianą rewitalizację będzie to nie mniej niż 25 mld zł), a z drugiej umożliwi zbudowanie mocnych podstaw dla krajowych instrumentów, po jego zakończeniu.

MIiR zwraca uwagę, że konieczne jest opracowywanie przez gminy programów rewitalizacji - podstawy wszelkich działań rewitalizacyjnych. Samorządy lokalne powinny wypracować, a potem wdrażać je we współpracy ze społecznością lokalną. Objęcie danego obszaru takim programem (spełniającym wymogi NPR) będzie podstawą do udzielenia wsparcia z dedykowanych rewitalizacji instrumentów unijnych i krajowych lub korzystania z preferencji w innych instrumentach i programach sektorowych.

Plan rewitalizacji będzie się opierać na 4 modułach: dokumenty, zmiany w regulacjach i nowe regulacje (rozwiązania legislacyjne), instrumenty wsparcia (krajowe i unijne), informację i edukację. Rdzeniem całej struktury będzie dokument główny NPR - przyjmowany przez Radę Ministrów „parasolowy" dokument obejmujący wszystkie aspekty i sfery realizacji Planu (diagnozę, cel strategiczny, obszary jego realizacji itp.).

NPR ma być przedstawiony Radzie Ministrów na przełomie 2014 i 2015 roku.Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA