PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Białostoccy radni za powiększeniem podstrefy Suwalskiej SSE

  • Autor: PAP
  • 23 cze 2014 16:40

O 67,5 ha może się powiększyć podstrefa Białystok Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Zgodzili się na to w poniedziałek białostoccy radni. Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie rząd, wniosek w tej sprawie do ministerstwa gospodarki ma trafić jeszcze w lipcu.

REKLAMA

Zgoda radnych otwiera prezydentowi miasta i strefie procedurę starania o powiększenie białostockiej podstrefy.

Ulgami strefowymi będą mogły być objęte grunty w pobliżu dotychczasowej podstrefy Białystok. Chodzi o liczącą 43,7 ha działkę na Krywlanach (w dwóch kompleksach: ponad 32 ha i 11,6 ha na północ od lotniska sportowego na Krywlanach) oraz już uzbrojone pod inwestycje ok. 23,7 ha przy Białostockim Parku Naukowo-Technologicznym. Grunty na Krywlanach mają być uzbrojone z wykorzystaniem środków z UE w nowej perspektywie finansowej - informował wcześniej prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

Radni zgodzili się na poszerzenie podstrefy, bo podzielają opinię władz miasta o tym, że strefy ekonomiczne są jednymi z najistotniejszych instrumentów wsparcia nowych inwestycji w Polsce. Dotychczasowe działki w białostockiej podstrefie cieszyły się dużym zainteresowaniem przedsiębiorców, a większa strefa ma być dla nich kolejnym magnesem do inwestowania. A to ważne dla rozwoju gospodarczego miasta i poprawy sytuacji na rynku pracy - mówił Tomasz Buczek z urzędu miejskiego w Białymstoku. Bezrobocie w Białymstoku przekracza 13 proc.

Obecna białostocka podstrefa Suwalskiej SSE liczy ok. 30 ha. Wszystkie grunty są sprzedane. Były uzbrojone kosztem 50 mln zł, z czego zdecydowana większość pochodziła z UE. Pierwsi inwestorzy już prowadzą produkcję, trwa budowa innych zakładów. Szef klubu radnych PO w Radzie Miasta Zbigniew Nikitorowicz mówił, że ze sprzedaży gruntów miasto uzyskało ok. 40 mln zł.

Z uzasadnień do uchwał radnych ws. poszerzenia podstrefy ekonomicznej w Białymstoku wynika, że grunty w strefie w Białymstoku kupiło dotychczas dziewięć firm. Działki były sukcesywnie sprzedawane od 2009 do 2014 r. Firmy zadeklarowały inwestycje rzędu 527 mln zł, z czego dotychczas zrealizowały inwestycje o łącznej wartości 219,9 mln zł. Inwestorzy zadeklarowali utworzenie 913 miejsc pracy, już utworzyli 429.

W podstrefie ulokowały się firmy z branży poligraficznej, maszynowej. Produkowane są m.in. obudowy z tworzyw sztucznych do urządzeń AGD. Produkowane będą także podgrzewacze wody, grzewcze systemy instalacyjne, pompy ciepła, panele fotowoltaiczne.

Suwalska SSE obejmuje 375,6 hektarów w siedmiu podstrefach w trzech województwach: Suwałki, Grajewo, Białystok i Łomża w Podlaskiem, Ełk (w tym również ełcki park technologiczny) i Gołdap na Warmii i Mazurach oraz Małkinia Górna w woj. mazowieckim. W 2013 r. SSSE wydała 10 zezwoleń na rozpoczęcie działalności. Firmy zobowiązały się, że zainwestują 251,8 mln zł i utworzą 355 nowych miejsc pracy. Dotychczas działalność w strefie prowadzą 74 firmy, które zatrudniają 6,3 tys. osób.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA