PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Białystok stanie się metropolią?

  • Autor: PAP
  • 12 paź 2015 07:48

Białystok stanie się metropolią? Białystok, fot. Wikipedia

Białystok metropolią - to hasło programu Platformy Obywatelskiej dla tego miasta, który w niedzielę przedstawili kandydaci PO z Podlaskiego do Sejmu i Senatu. Dzięki utworzeniu metropolii na jej obszarze ma m.in. powstać więcej miejsc pracy i inwestycji.

REKLAMA

Na piątkowym, ostatnim posiedzeniu tej kadencji Sejmu przegłosowano ustawę metropolitalną. Jak mówił w niedzielę na konferencji prasowej szef podlaskiej PO i lider podlaskiej listy do Sejmu, poseł Robert Tyszkiewicz, to najważniejsza i oczekiwana ustawa przyjęta przez Sejm. Dodał, że są "zasadniczo" dwa wymogi powołania metropolii: 500 tys. mieszkańców i wola samorządów, by taką metropolię powołać.

Tyszkiewicz mówił, że własnie utworzenie metropolii jest planem PO na kolejny "skok cywilizacyjny" Białegostoku. "Metropolia Białostocka to jest wizja Platformy Obywatelskiej rozwoju i naszego miasta, i gmin, i powiatów leżących wokół. To wielka szansa na to, byśmy poczuli kolejny krok rozwojowy" - powiedział.

Szef podlaskiej PO mówił, że od 2008 roku działa Białostocki Obszar Metropolitalny jako "przestrzeń współpracy samorządów", który liczebnie przekracza 500 tys. mieszkańców. "Jesteśmy w jakiś sposób przygotowani, by z tym projektem startować" - dodał.

Metropolia to więcej miejsc pracy i inwestycji

W ocenie Tyszkiewicza powstanie metropolii to więcej miejsc pracy i więcej inwestycji, ale też lepsza komunikacja i - jak to nazwał - "wyższy standard życia". "Zobowiązanie Platformy jest następujące: w następnej kadencji doprowadzimy do powołania przez Radę Ministrów Metropolii Białystok, będziemy pracować na rzecz tego, by rozwijała się ona w jeszcze szybszym tempie niż dziś rozwija się Białystok i obszary wokół niego położone" - dodał.

Obecny na konferencji prasowej kandydat PO do Senatu, wicemarszałek województwa podlaskiego Maciej Żywno mówił, że w Regionalnym Programie Operacyjnym są wyodrębnione fundusze dla Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego, czyli - jak wyjaśnił - "to co określamy mianem metropolii białostockiej". Dodał, że w ramach środków unijnych przeznaczonych na metropolię, będzie można zrealizować m.in. jeden wspólny bilet autobusowy obowiązujący w całej metropolii czy wspólne tereny inwestycyjne.

W programie PO dla Białegostoku znalazły się zobowiązania, by "świetnie skomunikować metropolię z resztą kraju" przez m.in. dokończenie budowy S8 z Warszawy do Białegostoku, S19 z Lublina do Kuźnicy Białostockiej, ma być też kontynuowany program budowy dróg lokalnych tzw. schetynówek. Rozwój komunikacyjny PO widzi też w budowie odcinka Rail Baltica na trasie Białystok-Suwałki-Trakiszki oraz budowę Wschodniej Magistrali Kolejowej, która ma przebiegać przez Białystok. PO wesprze też budowę lotniska lokalnego na Krywlanach (ponad rok temu władze województwa podlaskiego zrezygnowały z budowy lotniska regionalnego).

W programie oprócz, inwestycji komunikacyjnych, znalazły się też zapowiedzi wsparcia inwestycji kulturalnych i sportowych w Białymstoku jak budowa hali widowiskowo-sportowej, Muzeum Pamięci Sybiru oraz nowej siedziby Galerii Arsenał.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA