PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Biuro chińskiego miasta Chengdu w Łodzi już otwarte

  • Autor: PAP
  • 29 cze 2015 07:17

Biuro Chengdu (stolica chińskiej prowincji Syczuan) zostało otwarte w niedzielę w Łodzi. Jak podkreślił kierujący nim Kai Wang, celem instytucji jest wspieranie współpracy obu miast w zakresie kultury, edukacji i wymiany handlowej.

REKLAMA

W trakcie uroczystości otwarcia biura Chengdu, mieszczącego się w Łódzkiej Agencji Rozwoju Regionalnego, ambasador Chin Xu Jian podkreślił fakt dynamicznego rozwoju współpracy woj. łódzkiego z prowincją Syczuan, która miała miejsce w ostatnim czasie.

"W ub.r. w Chengdu zainaugurowało działalność biuro woj. łódzkiego i Łodzi, obecnie otwieramy podobne biuro w Łodzi. W czasie ostatniej wizyty polskiego ministra spraw zagranicznych w Chinach otwarto konsulat honorowy Polski w Chengdu. Warto też wspomnieć o połączeniu kolejowym pomiędzy Łodzią a Chengdu, które nie tylko przyczynia się do współpracy gospodarczej, ale staje się mostem przyjaźni polsko-chińskiej" - dodał.

Zdaniem ambasadora Polski w Chinach Tadeusza Chomickiego, współpraca bilateralna Polski i Chin w ciągu ostatnich pięciu lat nabrała dużej dynamiki. "Na szczeblu centralnym ta współpraca zmieniła swój charakter z przyjaznej, ale dość statycznej, na bardzo dynamiczną i od 2011 r. nabrała charakteru partnerstwa strategicznego. W ub. tygodniu odbyła się wizyta ministra spraw zagranicznych w Chinach i pierwsze posiedzenie polsko-chińskiego komitetu rządowego" - dodał.

Jak zaznaczył Chomicki, Chiny to ogromny kraj z 1,4 mld mieszkańców, zatem trudno jest rozwijać z nim współpracę na szczeblu centralnym. "Dlatego od kilku lat polska ambasada w Pekinie i rząd starają się stymulować współpracę bezpośrednio na poziomach prowincji i miast. Rezultatem tych starań było w 2013 r. pierwsze forum współpracy regionalnej w Gdańsku, w ub. roku drugie forum odbyło się w Kantonie w Chinach, wkrótce rozpoczyna się trzecie forum, które organizuje woj. łódzkie i Łódź" - wyjaśnił.

Łódzkie władze poinformowały kilka tygodni temu, że Chińczycy są zainteresowani budową terminalu kolejowego w Łodzi. Połączenie kolejowe cargo z Chengdu do Łodzi ruszyło w kwietniu 2013 r. Chińczycy nazywają je "Nowym Jedwabnym Szlakiem". Każdy pociąg składa się z 41 wagonów załadowanych kontenerami. Trasa pociągu przebiega przez Kazachstan, Rosję i Białoruś, a transport do terminalu kolejowego Łódź Olechów trwa 14 dni. To trzykrotnie szybciej niż dostarczenie kontenerów z Chin do Europy drogą morską, co zajmuje nawet do 45 dni.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA