PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Blisko 80 proc. inwestorów dobrze ocenia specjalne strefy ekonomiczne

  • Autor: PAP
  • 18 gru 2012 14:18

78 proc. inwestorów działających na terenie Specjalnych Stref Ekonomicznych (SSE) pozytywnie ocenia ich funkcjonowanie, a prawie 60 proc. z nich planuje nowe przedsięwzięcia w perspektywie najbliższych 2-3 lat - wynika z opublikowanego we wtorek raportu KPMG.

REKLAMA

W raporcie firmy doradczej KPMG pt. "Specjalne Strefy Ekonomiczne. Edycja 2012" napisano, że w porównaniu z ubiegłymi latami liczba firm negatywnie oceniających działalność stref zmniejszyła się z 7 proc. w 2011 r. do 4 proc. w 2012. W latach 2009-2012 najwyższe oceny od inwestorów uzyskała strefy łódzka, wałbrzyska i katowicka, a w 2012 r. - strefy starachowicka i warmińsko-mazurska, gdzie ponad 90 proc. inwestorów jest zadowolonych z ich funkcjonowania.

Z badania KPMG wynika, że nakłady inwestycyjne w polskich SSE w 2012 r. mogą wzrosnąć do 7,3 mld zł i osiągnąć tym samym najwyższy poziom na przestrzeni ostatnich 3 lat i blisko o 13 wyższy niż w ub. r. "Zgodnie z deklaracjami zarządów stref, w 2012 r. zostanie wydanych w Polsce 185 nowych zezwoleń na działalność gospodarczą, tj. o 2 pkt. proc. mniej niż w roku 2011. Według szacunków liczba miejsc pracy wzrośnie o około 3 proc., osiągając tym samym poziom 249 tysięcy stanowisk" - napisano w raporcie.

"Jeśli sprawdzą się prognozy zarządów stref, największy wzrost inwestycji będzie miał miejsce w strefie krakowskiej i wyniesie aż 334 proc." - powiedział cytowany w komunikacie dotyczącym raportu dyrektor w dziale doradztwa podatkowego w KPMG w Polsce Paweł Barański.

Z raportu wynika, że mimo iż ustawa o SSE ma obowiązywać tylko do 2020 roku, inwestorzy obecni w strefach są optymistami, jeśli chodzi o potencjalne inwestycje - 58 proc. badanych firm rozważa nowe przedsięwzięcia w ciągu najbliższych 2-3 lat.

"W tym samym okresie 60 proc. inwestorów zamierza zwiększyć zatrudnienie w swoich zakładach pracy, a jedynie 3 proc. zapowiada ograniczenie liczby pracowników. Największy wzrost zatrudnienia planowany jest na terenie strefy krakowskiej, kamiennogórskiej oraz legnickiej" - napisano.

Analizy KPMG wykazały, że wydłużenie okresu funkcjonowania stref o 6 lat mogłoby spowodować łączny wzrost nakładów inwestycyjnych nawet o 40 mld zł, a odsetek firm planujących nich kolejne inwestycje poza już poczynionymi wyniósłby 73 proc.

Zgodnie z badaniem, co czwarty przedsiębiorca przed podjęciem decyzji o inwestycji w polskich SSE przeanalizował uwarunkowania panujące w Specjalnych Strefach Ekonomicznych w innych krajach, a prawie wszystkie zarządy stref badały uwarunkowania funkcjonowania inwestorów na analogicznych obszarach w regionie Europy Środkowowschodniej.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA