PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

BMW rezygnuje z inwestycji w Polsce

  • Autor: wnp.pl/DGP
  • 31 sty 2018 08:28

BMW rezygnuje z inwestycji w Polsce Fot. pixabay

BMW wycofuje się z planów inwestycji w Polsce. Zmiany w prawie, dotyczące inwestycji w OZE, spowodowały, że koncern BMW zrezygnował z projektu nad Wisłą. Niewykluczone, że Polskę będzie czekał arbitraż w tej sprawie.

REKLAMA

Jak informuje "Dziennik Gazeta Prawna", koncern BMW brał pod uwagę Polsko jako miejsce inwestycji związanych z elektromobilnością. Chodziło budowę infrastruktury do ładowania samochodów i rozwoju sieci.

Według informacji dziennika, rozmowy z niemieckim koncernem w sprawie takich inwestycji prowadzili politycy PiS z Mateuszem Morawieckim, ówczesnym wicepremierem, na czele, a nawet z osobami "z biura Jarosława Kaczyńskiego".

Plany jednak - jak czytamy w "DGP" - przekreśliły zmiany w prawie dotyczące OZE, a w szczególności farm wiatrowych. Udziałowcy BMW mieli przez nie stracić miliony euro na inwestycjach w naszym kraju.

Jak wyjaśnia dziennik, Susanne Klatten, najbogatsza Niemka, która jest dziedziczką i udziałowcem koncernu BMW, kontroluje także pośrednio C&C Wind, polskie przedsiębiorstwo z branży energetycznej. Ta firma znalazła się wśród ponad 20, z którymi umowy uznała za nieważne gdańska Energa.

"DGP" nie wyklucza, że w tej sprawie udziałowcy C&C Wind będą dochodzić odszkodowania w ramach międzynarodowego arbitrażu.

Przypomnijmy, że Energa podjęła decyzję o zaprzestaniu realizacji 22 ramowych umów sprzedaży praw majątkowych wynikających ze świadectw pochodzenia energii (tzw. zielonych certyfikatów) we wrześniu 2017 r.

W przypadku 22 umów zostały skierowane pozwy sądowe o stwierdzenie nieważności umów, a w przypadku pozostałych ok. 130 - Energa zaproponowała kontrahentom konwalidację i nawiązanie nowych umów na warunkach rynkowych, podobnie jak dotychczas.

Obecnie koncern prowadzi zaawansowane rozmowy z kontrahentami, które - jak mówił w jednym z wywiadów reprezentujący Energę prawnik - mają "z czasem doprowadzić do ugody".

Podobał się artykuł? Podziel się!

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA