PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Była kopalnia, jest pole golfowe, w planach jeszcze galeria handlowa

  • wnp.pl
  • 27 wrz 2013 15:01

W piątek w Bytomiu oficjalnie otwarto pierwsze w Polsce pole golfowe na terenach pokopalnianych - po dawnej KWK Szombierki. To część inwestycji, której deweloperem jest katowicka spółka GC Investment.

REKLAMA

Początki KWK Szombierki sięgały 1855 r. W 1993 r. została ona połączona z Kopalnią Centrum, a w 2001 r. rozpoczął się proces jej likwidacji; w 2004 r. wyburzono ostatnie zabudowania kopalni.

Szansę na „drugie życie" 100-hektarowy teren, leżący niedaleko centrum Bytomia, otrzymał przed pięcioma laty, gdy od Spółki Restrukturyzacji Kopalń odkupiła go Armada Development, której właścicielem jest GC Investment.

W 2011 r. deweloper rozpoczął budowę 9-dołkowego pola golfowego wraz osiedlem domów jednorodzinnych Srebrne Stawy. W piątek oficjalnie otwarto pole golfowe; trwa natomiast budowa osiedla. Na 100 zaplanowanych domów nabywców znalazło dotychczas 25.

Armada Development ma także w planach inne projekty związane z terenem po KWK Szombierki. Wśród nich znajdują się m.in. zabudowa wielorodzinna, domy dla seniorów, a także galeria handlowa o powierzchni najmu ok. 38 tys. m kw. w sąsiedztwie pozostałego po kopalni zabytkowego szybu Krystyna.

W ramach inwestycji wykonano 2,5 km drenażu i 4 km nawodnienia. Do ukształtowania powierzchni pola zużyto ok. 100 tys. ton piasku oraz humusu, a także pięć tirów specjalnego torfu, który sprowadzono z Estonii.

Goli zaznaczył, że spółka postanowiła zrealizować projekt w Bytomiu mimo kryzysu gospodarczego, który zniechęcił do udziału w przedsięwzięciu arabskiego inwestora. Spowodowało to jednak wydłużenie się inwestycji w czasie.

Prezes podkreślił, że tego typu projekty wiążą się z dużym ryzykiem, dlatego istotna jest dobra współpraca z samorządami. Goli wskazał także, że w przyszłości pole golfowe mogłoby zostać rozbudowane o kolejne dziewięć dołków.

Obecnie w jego bliskim sąsiedztwie eksploatację pokopalnianej hałdy prowadzi Haldex z grupy Kompani Węglowej. Po jej zakończeniu zwolniony teren, przy wsparciu samorządów i środków unijnych, również mógłby stać się polem golfowym.

W opinii prezydenta miasta Damiana Bartyla, Bytom dzięki dobrej komunikacji i niskiej cenie nieruchomości może być atrakcyjny dla inwestorów. Niemniej potrzebne jest także zaangażowanie miasta, a jednym z jego narzędzi może być formuła partnerstwa publiczno-prywatnego.

 

W konferencji uczestniczyli także inni przedstawiciele władz: Dawid Kostempski, prezydent Świętochłowic oraz przewodniczący Górnośląskiego Związku Metropolitalnego, a także marszałek woj. śląskiego Mirosław Sekuła oraz wojewoda śląski Zbigniew Łukaszczyk.

Wszyscy zgodnie podkreślali, że dużą szansą na rewitalizację terenów poprzemysłowych w woj. śląskim dają perspektywy związane z unijnym budżetem na lata 2014-2020.

Zaznaczyli także, że w tym celu jest także potrzebna jeszcze bardziej bliska współpraca pomiędzy samorządami konurbacji śląsko-dąbrowskiej, która może przełożyć się na efektywniejsze pozyskiwanie środków z UE.

Podobał się artykuł? Podziel się!


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA