PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Bytom szykuje się do rewitalizacji

  • Autor: PAP
  • 08 lip 2016 09:54

Bytom szykuje się do rewitalizacji Fot. Fotolia

O dwa tygodnie - do 15 lipca - został przedłużony termin zgłaszania pomysłów do tworzonego przez samorząd Gminnego Programu Rewitalizacji w Bytomiu. Władze miasta tłumaczą to skalą zaangażowania mieszkańców.

REKLAMA

Na działania związane z szeroko pojętą rewitalizacją miasto wyda ok. miliarda zł. Powstaje 7-letni program kompleksowej rewitalizacji i odnowy miasta (2016-2022) i związany z nim Gminny Program Rewitalizacji (GPR) - dokument niezbędny dla przygotowania i finansowania programu m.in ze środków unijnych.

Od 18 maja mieszkańcy mogą zgłaszać pomysły do tego dokumentu za pośrednictwem formularzy umieszczonych na stronie bytomodnowa.pl.

"Spodziewaliśmy się inwencji twórczej mieszkańców, ale ta aktywność przerosła nasze najśmielsze oczekiwania. W ciągu kilku ostatnich dni czerwca napłynęło do nas ponad sto projektów. Wpływają do nas mailowo, mieszkańcy przynoszą je osobiście. Wielu zostawiło sobie pisanie projektów na ostatnią chwilę i nie zdążyli. Dlatego na prośbę bytomian przedłużyliśmy termin składania projektów o dwa tygodnie" - wyjaśniła naczelnik wydziału strategii i funduszy europejskich bytomskiego magistratu Izabela Domogała.

Jak przypomniała, przedsięwzięcia rewitalizacyjne były omawiane z mieszkańcami podczas prowadzonych od połowy maja konsultacji społecznych. Podmioty, które prowadziły te spotkania także wnioskowały o wydłużenie terminu zgłaszania pomysłów.

Formularz, za pomocą którego się je zgłasza jest krótki - pomysły trzeba opisać zwięźle, należy m.in.: scharakteryzować problem, wskazać sposób jego rozwiązania i podać, jaki osiągnie się efekt. Trzeba też zaznaczyć, kto może lub powinien go realizować, ile to będzie w przybliżeniu kosztowało, a także, jak zmierzyć rezultat danego projektu.

Pomysły rewitalizacyjne powinny mieścić się w obszarach zagadnień: przestrzenno-funkcjonalnych, społecznych, gospodarczych, środowiskowych oraz technicznych.

Działania przestrzenno-funkcjonalne i techniczne wiążą się z porządkowaniem zdegradowanej przestrzeni, doposażaniem infrastruktury i ożywianiem otoczenia. Zakładane w nich przebudowy, konserwacje i renowacje obiektów muszą wiązać się z rozwiązywaniem problemów społecznych.

Działania społeczne powinny uaktywniać lokalną społeczność. Miasto wymienia tu organizację kursów, warsztatów i szkoleń pomagających zapobiegać wykluczeniu, pomysły wyrównujące szanse edukacyjne dzieci czy działania pomagające rozwijać ich zainteresowania lub poprawiać sprawność fizyczną.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA