PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Bytom szykuje tereny inwestycyjne

  • Autor: PAP
  • 03 sie 2015 19:32

Kosztem blisko pół miliona złotych samorząd Bytomia przeprowadził tzw. przygotowanie koncepcyjne dla ok. 23 hektarów gruntów pod inwestycje w dzielnicy Miechowice, przy drodze krajowej nr 88.

REKLAMA

Na podobnie przygotowanym wcześniej, a potem uzbrojonym i objętym Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną innym terenie - dawnej kopalni Powstańców Śląskich przy ul. Strzelców Bytomskich - zainwestować ma pierwszy przedsiębiorca, który podpisał już w tej sprawie list intencyjny.

Jak przekazała PAP w poniedziałek szefowa wydziału strategii i funduszy europejskich w bytomskim magistracie Izabela Domogała, kolejne grunty mają zostać udostępnione przy ul. Elektrowni i Racjonalizatorów. Wokół znajdują się m.in. tereny poprzemysłowe i składowe, oczyszczalnia ścieków oraz park. W przyszłości zjazd na planowaną przecinającą go drogę będzie prowadził z ronda będącego częścią węzła drogi nr 88 i położonego po drugiej stronie trasy centrum handlowego.

Łącznie na ok. 23 ha znajduje się tam kilkanaście działek należących do miasta i użytkowanych wieczyście przez miasto (należących do Skarbu Państwa). Podzielono je wstępnie na sześć obszarów inwestycyjnych. Bytomski samorząd zakończył już pierwszą część prac zmierzających do uczynienia z nich atrakcyjnej oferty dla przedsiębiorców.

Prace te objęły m.in. sprawdzenie stanu technicznego działek, zbadanie poziomu wód gruntowych, analizę możliwości ich uzbrojenia i kosztorys wymaganych prac. Gotowy jest projekt makroniwelacji wraz z analizą kosztów jej przeprowadzenia, dokumentacja techniczna oraz projektowo-budowlana dotycząca możliwości zagospodarowania. Powstała też broszura promocyjno-informacyjna, która ma trafić do 500 firm.

Na projekt "Przygotowanie koncepcyjne terenu inwestycyjnego w Bytomiu - ulice Elektrownia i Racjonalizatorów" władze miasta zdobyły ponad 335 tys. zł z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007-2013. Całkowity koszt oszacowano na 486 tys. zł.

Choć zakończenie tego projektu nie oznacza jeszcze, że działki są gotowe do inwestycji, gdy tylko pojawią się nowe środki unijne miasto będzie mogło przygotować kolejny projekt i zamówić - na podstawie już istniejącej dokumentacji - prace w terenie. Z gotowych dokumentów może też już skorzystać zainteresowany inwestor.

W ostatnich latach podobnie - przy pomocy środków unijnych - Bytom przygotował tereny inwestycyjne w miejscu dawnej kopalni Powstańców Śląskich. Dzięki projektowi o wartości blisko 20 mln zł (w tym 17 mln zł z UE; wartość umowy budowlanej sięgnęła 10,5 mln zł brutto) udało się zrekultywować zdegradowany obszar, zbudować drogi i uzbroić działki w media.

  • 1
  • 2

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA