PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Cała Polska specjalną strefą ekonomiczną. O proponowanych regulacjach na Europejskim Kongresie Gospodarczym

  • www.pulshr.pl
  • 17 kwi 2018 13:08

Cała Polska specjalną strefą ekonomiczną. O proponowanych regulacjach na Europejskim Kongresie Gospodarczym Tadeusz Kościński, podsekretarz stanu w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii

Jednolity Obszar Inwestycyjny, czyli Polska Strefa Inwestycji zamiast 14 Specjalnych Stref Ekonomicznych – to założenia nowej ustawy o wspieraniu nowych inwestycji, której projekt został przyjęty 20 lutego przez rząd. O proponowanych regulacjach rozmawiać będą inwestorzy oraz eksperci podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego. 


REKLAMA

– Nowa regulacja znosi to ograniczenie terytorialne. Dzięki temu możliwe będzie uzyskanie wsparcia dla inwestycji na terenie całego kraju, na obszarach przeznaczonych pod prowadzenie działalności gospodarczej – mówi  Tadeusz Kościński, wiceminister przedsiębiorczości i technologii, który będzie gościem X Europejskiego Kongresu Gospodarczego (14-16 maja, Katowice).
Ustawa o wspieraniu nowych inwestycji znajduje się na etapie prac sejmowych. - Przewidujemy, że przepisy zaczną obowiązywać w drugim kwartale 2018 r. – dodaje Kościński.

W Polsce funkcjonuje 14 Specjalnych Stref Ekonomicznych. Inwestorzy, którzy decydują się na prowadzenie działalności na ich terenie, mogą korzystać z ulg podatkowych. Obecnie jednak obszar SSE nie może przekroczyć 25 tys. hektarów, co stanowi zaledwie 0,08 proc. terytorium Polski. Wkrótce jednak to się zmieni. Rząd zamierza stworzyć Jednolity Obszar Inwestycyjny, czyli Polską Strefę Inwestycji. Na razie ustawa jest procedowana w Sejmie, ale zmiany mogą wejść w życie już w drugim kwartale tego roku.

Co się zmieni?

Jeśli zmiany wejdą w życie, ulga podatkowa będzie dostępna dla inwestycji w każdej lokalizacji w Polsce, a okres korzystania z niej może wynieść nawet 15 lat. Oczywiście przedsiębiorca ubiegający się o zwolnienie podatkowe będzie musiał spełnić kryteria ilościowe dotyczące wysokości nakładów oraz jakościowe związane z oceną planowanej inwestycji przez pryzmat wartości dodanej, jaką wnosi dla gospodarki.

– Kryteria ilościowe, tj. nakłady inwestycyjne, zostały dopasowane do poziomu bezrobocia w powiecie – mówi Tadeusz Kościński, podsekretarz stanu w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii. – Chcemy, aby wymóg poniesienia nakładów inwestycyjnych został zredukowany dla mikroprzedsiębiorców o 98 proc., dla małych przedsiębiorców o 95 proc., dla średnich przedsiębiorców o 80 proc. – wyjaśnia.

– Dodatkowo, firmy z sektora nowoczesnych usług biznesowych, które z uwagi na swoją specyfikę mają mniejsze nakłady inwestycyjne, a duże zatrudnienie, będą mogły skorzystać z redukcji wymaganych nakładów inwestycyjnych tak jak małe przedsiębiorstwa. Planujemy, że w przypadku inwestycji w zakresie nowoczesnych usług dla biznesu oraz prac badawczych i rozwojowych (B+R), wymóg poniesienia odpowiednich nakładów inwestycyjnych będzie zredukowany o 95 proc. – dodaje.

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA