PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Ceny gruntów najszybciej rosną w Europie Środkowej

  • Autor: propertynews.pl
  • 11 lip 2016 17:40

Ceny gruntów najszybciej rosną w Europie Środkowej fot. Fotolia

W ciągu ostatnich pięciu lat wartość gruntów rolnych na świecie rosła średnio 6,6 proc. rocznie, najszybciej w Europie Środkowej – wynika z raportu Global Farmland Index, opublikowanego przez firmę Savills.

REKLAMA

Indeks notuje silny, stabilny wzrost oraz cechuje się znacznie mniejszą zmiennością niż indeksy cen innych surowców.

Wśród regionów, najszybszy wzrost od 2002 roku sięgający 20,4 proc. średniorocznie odnotowano w Europie Środkowej, przy czym w Polsce odnotowano 18,2 proc. wzrost. Jednak zwiększone obawy polityczne związane ze wzrostem zainteresowania międzynarodowych inwestorów spowodowały spadek cen w 2013 r.

Ceny gruntów rolnych wahały się najbardziej w Europie Zachodniej, rosnąc średniorocznie 8 proc. od 2002 roku.

Postęp technologiczny w uprawie soi, szczególnie w Argentynie, przyczynił się do wzrostu indeksu w Ameryce Południowej o 17,5 proc. rocznie od 2002 roku. Jednak od 2012 roku nastąpił spadek indeksu o 9,7 proc. w skali roku, spowodowany presją na obniżenie cen towarów rolnych.

W Australazji pod rocznym 13 proc. wzrostem kryje się istotna zmienność cen gruntów rolnych, zwłaszcza w przypadku Nowej Zelandii, gdzie ceny są ściśle powiązane ze światowym rynkiem mleka. W 2015 presja na ceny surowców spowodowała spadek indeksu o 9.4 proc.

- Pomimo obaw związanych z przepisami dotyczącymi bezpośrednich inwestycji zagranicznych, inwestowanie nadal jest możliwe. Wprawdzie niektóre większe transakcje w Australii nie doszły do skutku, ale zostały one odrzucone z bardzo konkretnych powodów - mówi Matthew Sheldon z Zespołu Inwestycji w Grunty Rolne w Savills.

W Ameryce Północnej, gdzie ceny gruntów rolnych są ściśle powiązane z cenami surowców i dochodowością rolnictwa, w 2015 roku odnotowano spadek cen gruntów rolnych o 5%, w wyniku czego średni roczny wzrost indeksu wyhamował do 7,3proc.

- Tempo wzrostu jest znacznie niższe niż na rynkach wschodzących, ale odzwierciedla niższy poziom ryzyka cechujący dojrzały rynek Ameryki Północnej - komentuje Ian Bailey z Działu Badań Rynku Gruntów Rolnych w Savills.

Jak dodaje Matthew Sheldon, ceny gruntów są obecnie pod wpływem niskich cen surowców, ale rynek nadal pozostaje zróżnicowany. Na poziomie globalnym możliwości inwestycyjne zależą od jakości, skali i lokalizacji. Konieczne jest przeprowadzenie starannej analizy due diligence zwłaszcza teraz, kiedy w Europie panuje niepewność spowodowana wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii.

  • 1
  • 2

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA