PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Chiński park technologiczny powstanie w Polsce?

  • Autor: PAP
  • 27 maj 2013 13:54

- Strefa chińska w z Singapurze jest jednym z głównych obszarów rozwoju nowoczesnych technologii w świecie. Czemu nie spróbować może na mniejszą skalę w Polsce - powiedział Sławomir Majman, prezes PAIiIZ podczas spotkania z chińskimi przedsiębiorcami.

REKLAMA

Przedsiębiorcy z chińskiej Mongolii Wewnętrznej przyjechali do Polski, by szukać partnerów biznesowych. Zainteresowanie zorganizowanym w poniedziałek spotkaniu w PAIiIZ było ogromne. Efekty przynoszą wizyty na najwyższym szczeblu - handel rośnie.

Region Autonomiczny Mongolii Wewnętrznej położony jest w północnej części Chin, graniczy z Mongolią właściwą, oraz Rosją. Prowincję, mimo że nie jest ona zbyt gęsto zaludniona, zamieszkuje tylko kilka milionów osób mniej niż całą Polskę. Przedstawiciele kilkudziesięciu firm m.in. z branży wydobywczej, rolno-spożywczej, tekstylnej i innych, spotkało się w Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych z naszym biznesem.

"Chiny rozwijają się od wschodu do zachodu. Wielkie miasta wschodniego wybrzeża takie jak chociażby Szanghaj, są już bardzo dokładnie spenetrowane przez kapitał światowy, przez kraje, które były w Chinach wcześniej niż my. Dlatego głównym elementem strategii PAIiIZ jest +pilnowanie+ zachodu, zachodnich prowincji Chin, a jedną z największych zachodnich prowincji jest właśnie Mongolia Wewnętrzna" - powiedział PAP i IAR prezes PAIiIZ Sławomir Majman.

Jego zdaniem Polska ma szanse odnieść sukces w zwiększeniu współpracy z Mongolią Wewnętrzną, bo w gospodarce tego regionu są zapotrzebowania na towary, w których nasi przedsiębiorcy się specjalizują. Chodzi np. o chemię, metalurgię, czy wyroby przemysłu spożywczego, zwłaszcza mleczarskiego.

Po kilku kryzysach (m.in. doniesieniach o trującym mleku w proszku dla dzieci) Chińczycy niechętnie kupują rodzimy towar. Zamożni chińscy rodzice przez internet wyszukują znajomych i krewnych w Europie, organizując sieć alternatywnego eksportu mleka i często płacąc za nie znacznie więcej, niż zapłaciliby w kraju.

Zwiększony popyt na mleko w proszku doprowadził nawet do tego, że w Holandii zaczęło w tym roku brakować niektórych marek, a sprawą zainteresował się holenderski rząd. Zdaniem Majmana jest szansa, by chińskie firmy zajmujące się przetwórstwem mleka zainwestowały w Polsce.

Innym potencjalnym polem współpracy jest przemysł wydobywczy, przede wszystkim górnictwo. W okolicach miasta Ordos, gdzie w zeszłym roku odbyły się wybory miss świata, wydobywa się kilkadziesiąt surowców naturalnych. "Mamy do tego urządzenia, mamy doświadczenie, mamy fachowców" - mówił szef PAIiIZ.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA