PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Chińskie fundusze zainteresowane Polską

  • Autor: PropertyNews.pl
  • 29 mar 2018 12:57

Chińskie fundusze zainteresowane Polską Piotr Klapkowski,China Desk Leader, dział doradztwa kapitałowego i wycen, Savills

- W Polsce zaczyna przybywać nieruchomości komercyjnych o skali na tyle dużej, aby przyciągała zainteresowanie chińskich funduszy, dlatego warto zacząć starać się o pozyskanie kapitału z tego rejonu świata – mówi  Piotr Klapkowski, China Desk Leader z działu doradztwa kapitałowego i wycen, Savills.

REKLAMA

- Obserwujemy znaczący wzrost zainteresowania inwestorów z Azji nieruchomościami w Europie, w tym również w Polsce. Podstawą przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych jest rzetelna analiza i wycena aktywów – mówi Kamil Kowa, dyrektor działu doradztwa kapitałowego i wycen, Savills.

Już od kilku lat Chiny i Polska zacieśniają współpracę gospodarczą. Polska dołączyła do Projektu Pasa i Szlaku skupiającego 68 państw, w ramach którego Chiny zadeklarowały inwestycje na poziomie 100 mld dolarów. Bierze również udział w regularnych posiedzeniach forum w ramach Inicjatywy 16+1, czyli platformy współpracy Chin z państwami Europy Środkowo-Wschodniej (EŚW), z ostatnim szczytem w Budapeszcie w listopadzie 2017. Polska stała się także udziałowcem Azjatyckiego Banku Inwestycji Infrastrukturalnych (AIIB - Asian Infrastructure Investment Bank), który ma być alternatywą dla Banku Światowego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Polska jako udziałowiec (1 proc.) zobowiązała się do wpłaty ok. 0,8 mld dolarów na rzecz funduszu. AIIB jest wymieniany jako jeden z potencjalnych inwestorów Centralnego Portu Komunikacyjnego.

- Wartość chińskiego kapitału zainwestowanego w sektor nieruchomości na świecie w 2016 r. wyniosła ok. 33 mld dolarów, o 55 proc. więcej niż rok wcześniej. Największą transakcją był zakup hoteli przez Anbang Insurance Group od grupy Blackstone za 6,5 mld dolarów. W Polsce natomiast, jedną z największych chińskich transakcji w ostatnim czasie był zakup portfela Logicor przez CIC (China Investment Corporation) od funduszu Blackstone w czwartym kwartale 2017. Portfel warty 750 milionów euro zawierał 28 nieruchomości magazynowych z powierzchnią ok. 925 tys. mkw. i był częścią Europejskiego portfela wartego ok. 12,25 miliardów euro. W Polsce zaczyna przybywać nieruchomości komercyjnych o skali na tyle dużej, aby przyciągała zainteresowanie chińskich funduszy, dlatego warto zacząć starać się o pozyskanie kapitału z tego rejonu świata – stwierdza Piotr Klapkowski, China Desk Leader, dział doradztwa kapitałowego i wycen, Savills.

Firma doradcza Savills utworzyła komórkę do obsługi inwestorów z Chin zainteresowanych polskim rynkiem nieruchomości. Nowa struktura funkcjonuje w ramach działu doradztwa kapitałowego i wycen w warszawskim oddziale firmy. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA