PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Chmielna 70 pod kontrolą

  • Autor: PAP
  • 05 lip 2017 17:50

Chmielna 70 pod kontrolą fot. Pixabay

13 lipca komisja weryfikacyjna ds. reprywatyzacji zbada sprawę działki pod dawnym adresem Chmielna 70, od której zaczęła się afera reprywatyzacyjna. Na rozprawę wezwano beneficjentów decyzji, w tym Marzenę K. oraz prezydent m.st. Warszawy Hannę Gronkiewicz-Waltz.

REKLAMA

Komisja wystąpi też do Centralnego Biura Antykorupcyjnego oraz Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego o informację, czy prowadziły one w poprzednich latach postępowania w sprawach reprywatyzacyjnych dotyczących nieruchomości warszawskich.

Takie decyzje komisja podjęła w środę na posiedzeniu niejawnym.

Jak głosi komunikat komisji, na 13 lipca wezwano: Krzysztofa Śledziewskiego, b. urzędnika stołecznego Biura Gospodarki Nieruchomościami - jako świadka. Jako strony wezwano: beneficjentów decyzji, w tym Marzenę K. i prezydent Warszawy.

Afery reprywatyzacyjna w stolicy stała się głośna latem 2016 r. po ujawnieniu przez "Gazetę Wyborczą" szczegółów sprawy wartej ok. 160 mln zł działki przy Pałacu Kultury i Nauki, pod dawnym adresem Chmielna 70. Na mocy decyzji ratusza z 2012 r. została ona przejęta przez trzy osoby, które nabyły roszczenia od spadkobierców - mimo że odszkodowanie za nią dostał wcześniej jej ostatni przedwojenny właściciel, obywatel Danii. Prokuratorskie zarzuty mają już osoby zaangażowane w zwrot działki, m.in. b. urzędnik ratusza Jakub R. i znany adwokat Robert N. (przebywają w areszcie).

Marzena K. to siostra Roberta N., b. urzędniczka resortu sprawiedliwości, która występowała z różnymi roszczeniami do nieruchomości na wiele milionów zł. Jest ona podejrzana o fałszywe oświadczenia majątkowe - miała zataić środki uzyskane w ramach przyznanych jej przez sądy odszkodowań w sprawie kilku stołecznych nieruchomości.

Ponadto na 25 lipca komisja wyznaczyła rozprawę w sprawie ul. Siennej 29. Wezwani na nią zostali świadkowie: Bartosz Dominiak, b. radny miasta Warszawy; Jacek Wojciechowicz, od 2006 do 2016 r. wiceprezydent Warszawy; Michał Sz., rzeczoznawca. Jako strony wezwano spadkobierców; firmę Echo Projekt Sienna sp. z o.o.; Macieja M., beneficjenta decyzji oraz Gronkiewicz-Waltz.

W końcu czerwca komisja nałożyła na Gronkiewicz-Waltz 6 tys. zł grzywny za niestawiennictwo w sprawach badanych nieruchomości Twarda 8 i 10; prezydent stolicy zapowiada odwołanie. W związku z roszczeniami "handlarza roszczeń" Macieja M., musiało się stamtąd przenieść prestiżowe gimnazjum - jeszcze przed decyzją o przyznaniu M. prawa użytkowania wieczystego.

  • 1
  • 2
PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA