PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Chmielna 70 wróci do miasta?

  • Autor: PAP
  • 21 lut 2017 16:08

Chmielna 70 wróci do miasta? fot. Pixabay

Stołeczny ratusz przyjmuje oświadczenie właścicieli działki Chmielna 70, w którym zapowiadają zrzeczenie się praw do tej nieruchomości. Ratusz podejmie działania, które spowodują, że działka przy Pałacu Kultury powróci do miasta - poinformował we wtorek wiceprezydent stolicy Witold Pahl.

REKLAMA

Pahl powiedział na briefing prasowym w ratuszu, że do urzędu miasta dotarło oświadczenie obecnych właścicieli Chmielnej 70, "w którym to uchylają się ci państwo, oświadczają o zamiarze wycofania się z zawartej z miastem umowy". Chodzi o umowę użytkowania wieczystego.

Wiceprezydent stolicy dodał, że po bardzo wnikliwej analizie oświadczenia, miasto przyjmuje je jako "krok zmierzający do rozwiązania tej umowy ze strony osób, które jeszcze dzisiaj widnieją w księdze wieczystej jako wieczyści użytkownicy".

Pahl powiedział, że miasto podjęło decyzję o kolejnych działaniach, które spowodują, że ta umowa "zostanie skutecznie rozwiązana". "I majątek ten wraz z przyległymi działkami, które zostały przez te osoby również przejęte, powróci do miasta stołecznego Warszawy" - dodał.

Jak podkreślił, "działania miasta" zostaną podjęte w tym tygodniu. Zaznaczył jednocześnie, że "wszystko jest w rękach niezawisłego sądu". "Liczymy, że to rozstrzygnięcie z uwagi na charakter tej sprawy zapadnie w sposób niezwłoczny" - dodał wiceprezydent.

W poniedziałek "Gazeta Wyborcza" podała, że właściciele działki przy dawnej ul. Chmielnej 70, która stała się symbolem afery reprywatyzacyjnej, postanowili oddać ją miastu. Odpowiedni dokument mieli podpisać u notariusza. Jak donosi gazeta, właściciele podjęli tę decyzję po pierwszych aresztowaniach związanych z aferą. 30 stycznia, na zlecenie prokuratury, zatrzymano m.in. adwokata Roberta N., który ich reprezentował.

Sprawa zwrotu działki pod przedwojennym adresem Chmielna 70 stała się symbolem nieprawidłowości w procesie reprywatyzacji warszawskich nieruchomości. Działka znajduje się w samym sercu stolicy, obok Pałacu Kultury i Nauki, a jej wartość szacuje się nawet na 160 mln zł. Już w kwietniu 2016 r. "Gazeta Wyborcza" pisała, że działka ta nie powinna nigdy trafić w prywatne ręce, ponieważ należała do obywatela Danii, a Polska - na podstawie międzynarodowej umowy - w latach 50. wypłaciła temu państwu odszkodowania za należące do Duńczyków nieruchomości, znacjonalizowane dekretem Bolesława Bieruta.

W związku ze sprawą Chmielnej 70 i nieprawidłowościami przy reprywatyzacji zlikwidowano Biuro Gospodarki Nieruchomościami w warszawskim ratuszu. Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz dyscyplinarnie zwolniła urzędników, którzy zajmowali się reprywatyzacją działki przy Chmielnej 70. Odwołani zostali też wiceprezydent Jarosław Jóźwiak, któremu podlegało Biuro Gospodarki Nieruchomościami oraz wiceprezydent Jacek Wojciechowicz, który zajmował się inwestycjami w mieście.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA