PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Co będzie z „Krystyną"?

  • wnp.pl
  • 28 lis 2013 10:05

Najkrócej: rok 1870 - w Bytomiu formalnie powstaje kopalnia „Szombierki"; wówczas: „Hohenzollern". W ciągu trzech kolejnych lat kończy się budowa dwóch szybów: „Hohenzollern" i „Kaiser Wilhelm". Ten pierwszy znany jest współczesnym Bytomianom jako „Ewa", drugi to „Krystyna".

REKLAMA

 

Ta historia, rozpoczęta dokładnie 140 lat temu, kończy się tak: w 1993 roku połączono „Szombierki" z kopalnią „Centrum", w 2001 roku rozpoczęto likwidację, a w 2004 zburzono jej ostatnie budynki. Do dziś pozostała jedynie, wznosząca się wysoko nad miastem, wieża szybu „Krystyna".

Ona sama oczywiście nie jest tak wiekowa jak cała kopalnia. Oddano ją do użytku w roku 1929. Powstawała jako obiekt niezwykle nowoczesny. Kryła w swych trzewiach największą wówczas, górniczą maszynę wyciągową o mocy prawie 3300 KM. Dziś, pięćdziesięciosiedmiometrowa „Krystyna" uważana jest za perłę epoki modernizmu w architekturze przemysłowej. W 2009 roku, w internetowym plebiscycie uznana została nawet za jeden z siedmiu cudów śląskiej architektury. 

Nikt więc nie odważy się zakwestionować jej prawa do istnienia. Jednak nie sposób też przyjąć do wiadomości, że aż po wsze czasy będzie tak trwać - wyniosła i samotna, lecz martwa. U stóp „Krystyny" dzieje się od kilku lat wiele interesujących rzeczy. Na pokopalnianych terenach urzeczywistniany jest jeden z najambitniejszych projektów rewitalizacyjnych. Powstaje tam osiedle mieszkaniowe, choć może nawet należałoby powiedzieć - cała nowa dzielnica. Stoją już pierwsze domki jednorodzinne. Niebawem rozpocznie się budowa wielorodzinnych. Oddano do użytku pole golfowe. W przyszłości powstaną tam, w specjalnie zaprojektowanym budynku, mieszkania dla seniorów.

Ale co z „Krystyną". Chodzi o to, by z szacunkiem zachowując jej walory architektoniczne, nadać budowli nową wartość użytkową. Jak? To pytanie wciąż pozostaje bez ostatecznej odpowiedzi.

- Najpewniej nie uda się reaktywować „Krystyny" koncentrując się na niej samej - mówi Michał Goli, prezes spółki GC Investment, która jest gospodarzem projektu rewitalizacji terenów po kopalni „Szombierki". - Szukamy więc sposobu na włączenie wieży w większe, komercyjne przedsięwzięcie. Szukamy też oczywiście partnerów do tego przedsięwzięcia.

Ujmując rzecz całą prościej: chodzi o to, że nikogo: ani władz wojewódzkich, ani samorządu miejskiego, ani żadnej instytucji państwowej czy prywatnej nie będzie stać na to, by utrzymywać „Krystynę" w takim stanie, w jakim znajduj się ona obecnie, jako pomnik architektury i obiekt muzealny. Ona, mówiąc jeszcze prościej, musi na siebie zarobić.

  • 1
  • 2


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA