PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Co dalej z metropolią śląską?

  • Autor: PAP
  • 04 paź 2016 16:56

Co dalej z metropolią śląską? Fot. Fotolia

Możliwa jest decentralizacja organów przyszłego związku metropolitalnego w woj. śląskim – uznał we wtorek prezydent Chorzowa Andrzej Kotala. To jego reakcja na postulat prezydenta Sosnowca Arkadiusza Chęcińskiego, aby siedzibę związku umieścić w stolicy Zagłębia Dąbrowskiego.

REKLAMA

27 września br. rząd przyjął projekt ustawy o związku metropolitalnym dla woj. śląskiego. Przygotowany przez MSWiA projekt ma poprawiać obowiązującą, przyjętą przez rząd PO-PSL i podpisaną przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawę o charakterze uniwersalnym (według rządu zawierającą szereg wad). Obowiązująca ustawa nie została wdrożona, ponieważ rząd nie przyjął wymaganych przez nią rozporządzeń.

Samorządy aglomeracji od lat domagają się ustawy metropolitalnej argumentując, że wspólna metropolia pomoże im rozwiązywać problemy związane np. z koordynacją transportu publicznego czy planowania przestrzennego.

Według informacji Centrum Informacyjnego Rządu po posiedzeniu rządu z 27 września projektowany związek metropolitalny tworzony będzie przez Radę Ministrów, która w rozporządzeniu ustali jego granice, nazwę oraz siedzibę władz. Organy związku będą tworzone przez przedstawicieli gmin wchodzących w jego skład. Organem stanowiącym będzie zgromadzenie związku. W jego skład będzie wchodzić po jednym przedstawicielu organu wykonawczego każdej jednostki samorządu terytorialnego. Zarząd związku - wybierany przez zgromadzenie - będzie liczył 5 członków.

Prezydent Sosnowca, apelując w poniedziałkowym liście do włodarzy innych miast, aby siedziba związku mieściła się właśnie tam, odwołał się m.in. zapisanej w projekcie przyszłej roli Katowic jako miasta, które ma przygotować utworzenie i rozpoczęcie działalności związku, a także do "idei deglomeracji administracji publicznej, czyli przeniesienia części instytucji publicznych do innych miast, aby równoważyć ich rozwój".

Chęciński napisał też m.in., że dotąd w Zagłębiu panowała opinia, że region ten był często pomijany, a oczy władz były skierowane głównie na zachód i południe od Katowic (na ziemie Górnego Śląska - PAP). "Tą decyzją takie postrzeganie może udać się zmienić" - ocenił prezydent Sosnowca.

Pytany we wtorek o kwestię lokalizacji przyszłych organów metropolii prezydent Chorzowa mówił, że będzie ona pełniła wiele funkcji. "Oczywiście jak najbardziej jestem za tym, żeby pewne wydziały tej metropolii były zdywersyfikowane. Czyli nie wszystko w Katowicach, ale również w innych miastach, co zresztą jest powszechnie stosowane w innych aglomeracjach europejskich, jak Zagłębie Ruhry czy metropolia Madryt - tam jeszcze jest mowa o zdrowiu czy edukacji ponadgimnazjalnej, o wodzie" - wymienił Kotala.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA