PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Co dalej ze strefami ekonomicznymi?

  • Autor: PropertyNews.pl/Bartosz Dyląg
  • 09 paź 2017 14:27

Co dalej ze strefami ekonomicznymi? Polska będzie jedną wielką strefą ekonomiczną – zwraca uwagę Marek Michalik, prezes Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Fot. PTWP

- Gminy nie są do końca przygotowane do pozyskiwania inwestorów, dlatego to strefy ekonomiczne muszą stać się menedżerami gmin w pobudzaniu tkanki gospodarczej, a co za tym idzie - społecznej - mówiła podczas Property Forum Barbara Piontek, zastępca prezesa Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

REKLAMA

Wicepremier Mateusz Morawiecki w Krynicy zapowiedział nową koncepcję wsparcia inwestycji. To m.in. odejście od sztywnych 14 stref ekonomicznych, wsparcie będzie mogło być wszędzie, na terenie całego kraju. Wsparcie udzielane będzie na 10-15 lat.

Co się zatem stanie ze strefami ekonomicznymi?

Marek Michalik, prezes Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, uważa, że nowa koncepcja wsparcia inwestycji porządkuje strefy ekonomiczne. Także geograficznie, rozproszenie stref po całym kraju było problemem. - 14 stref nadal będzie istniało, z podobną ofertą jak teraz, przede wszystkim z terenami publicznymi, będących własnością strefy albo samorządów – twierdzi Marek Michalik.

Jego zdaniem ważne jest to, że w świetle nowych przepisów tereny prywatne będą zrównane z publicznymi. – To jest to, co jest bardzo dobrze odbierane w opinii publicznej, że cała Polska będzie jedną wielką strefą ekonomiczną – zwraca uwagę Marek Michalik. – Uważam jednak, że tereny publiczne pozostaną bardzo atrakcyjne – mówi.

Dlaczego to zrównanie jest istotne? Znika żmudna procedura w ministerstwach, teraz decyzje będą zapadać niżej, na poziomie stref ekonomicznych. Sytuacja jest taka, że jeśli ktoś chce zainwestować, a teren nie jest objęty strefą, mamy sytuację kuriozalną.

- Trzeba było przejść bardzo długą, żmudną drogę, łącznie z Radą Ministrów, różnymi komitetami, trwało to około roku. Bywały sytuacje, że inwestorzy rezygnowali, dochodzili do wniosku, że ulgi ulgami, ale najważniejsze jest rozpoczęcie inwestycji – wyjaśnia prezes Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Marek Michalik dodaje, że procedura będzie bardziej przejrzysta, będzie mniej uznaniowości, poprzednio wygrywał ten, kto miał lepsze przełożenie w ministerstwie.

Strefy zostaną przeorganizowane geograficznie, nie będzie już sytuacji, w których strefy miały swoje tereny w całkiem innej części kraju niż operowały. Nowa mapa uporządkuje działalność stref. Co ważne, stare zezwolenia pozostają przypisane do stref bez względu na nowy podział geograficzny.

Barbara Piontek, zastępca prezesa Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, jest zdania, że zmieni się rola stref ekonomicznych, z funkcji administratora na funkcję menadżersko-zarządczą.

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA